Robert Bulwer-Lytton

W dzisiejszym świecie Robert Bulwer-Lytton odgrywa kluczową rolę w naszym społeczeństwie. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na kulturę popularną, Robert Bulwer-Lytton jest przedmiotem ciągłej debaty i analiz. W tym artykule zbadamy różne aspekty Robert Bulwer-Lytton i jego znaczenie w naszym codziennym życiu. Od jego początków po obecną ewolucję, zbadamy, jak Robert Bulwer-Lytton ukształtował znany nam świat. Ponadto rozważymy jego przyszłe konsekwencje i to, w jaki sposób może nadal przekształcać nasze społeczeństwo w nadchodzących dziesięcioleciach.

Robert Bulwer-Lytton, 1. hrabia Lytton
Ilustracja
Data urodzenia

8 listopada 1831

Data śmierci

24 listopada 1891

Wicekról Indii
Okres

od 12 kwietnia 1876
do 8 czerwca 1880

Poprzednik

lord Northbrook

Następca

lord Ripon

Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Order Imperium Indyjskiego

Robert Bulwer-Lytton, 1. hrabia Lytton (ur. 8 listopada 1831, zm. 24 listopada 1891) – brytyjski dyplomata i administrator kolonialny, w latach 18761880 wicekról Indii. Publikował także wiersze pod pseudonimem Owen Meredith.

Był synem znanego w swoich czasach poety, barona Lyttona. Studiował w Bonn, jako młody człowiek przebywał także w USA, gdzie był sekretarzem swojego wujka, Henry'ego Bulwera, wówczas brytyjskiego ambasadora w Waszyngtonie. Jako dwudziestopięciolatek zaczął, idąc w ślady ojca, publikować wiersze. Czynił to jednak wyłącznie pod pseudonimem. W 1873 odziedziczył ojcowski tytuł barona.

Przez wiele lat pracował w administracji różnych dworów europejskich, a także w brytyjskiej dyplomacji, przebywając na placówkach w Portugalii i Francji. W latach 18761880 był wicekrólem Indii. Jego rządy przypadły na czas wielkiej klęski głodu. Lord Lytton mimo dramatycznej sytuacji ludności twardo wdrażał płynące z Londynu instrukcje, nie bacząc na to, iż jeszcze pogarszają one położenie głodujących.

Po powrocie do kraju został podniesiony do godności hrabiego. Od 1887 do 1891 ponownie przebywał we Francji, tym razem jako brytyjski ambasador. Zmarł w wieku 60 lat.