W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem Roddy McDowall, tematem, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób. Roddy McDowall wywołał duże zainteresowanie zarówno w społeczności akademickiej, jak i na polu zawodowym, ze względu na jego znaczenie w dzisiejszym świecie. W tym artykule omówimy różne perspektywy i podejścia związane z Roddy McDowall, aby zapewnić pełny i zaktualizowany pogląd na ten temat. Od jego powstania po możliwe przyszłe implikacje, przeanalizujemy różne aspekty, aby w pełni zrozumieć znaczenie i wpływ Roddy McDowall na współczesne społeczeństwo.
Roddy McDowall (1963) | |
Imię i nazwisko |
Roderick Andrew Anthony Jude McDowall |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
17 września 1928 |
Data i miejsce śmierci |
3 października 1998 |
Zawód |
aktor, fotograf, reżyser, producent filmowy |
Lata aktywności |
1938–1998 |
Roderick Andrew Anthony Jude McDowall (ur. 17 września 1928 w Herne Hill, zm. 3 października 1998 w Studio City, dzielnicy Los Angeles) − brytyjski aktor, reżyser i producent filmowy.
8 lutego 1960 otrzymał własną gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles znajdującą się przy 6632 Hollywood Boulevard[1][2].
Urodził się w Londynie w Anglii jako jedyne dziecko Winifriede Lucindy (z domu Corcoran), irlandzkiej aktorki[3], i Thomasa Andrew McDowalla, marynarza handlowego, który był pochodzenia szkockiego i angielskiego[4][5]. Wychowywał się w wierze katolickiej swojej matki wraz ze starszą siostrą Virginią (1927–2006). Uczęszczał do St. Joseph’s College w Beulah Hill w Upper Norwood, rzymskokatolickiej szkoły średniej braci szkolnych w Londynie[6].
Mając dziesięć lat zadebiutował na ekranie w filmie kryminalnym Morderstwo w rodzinie (Murder in the Family, 1938) z Jessicą Tandy, Sarah Siddons (1938) i komedii Widzę lód (I See Ice, 1938)[7]. W wieku dwunastu lat wraz z rodziną przybył do USA z powodu trwającego bombardowania Wielkiej Brytanii przez nazistowskie Niemcy[8]. Zagrał postać Huw Morgana w dramacie familijnym Zielona dolina (How Green Was My Valley, 1941) i Francisa Chisholma w dzieciństwie w dramacie Klucze królestwa (The Keys of the Kingdom, 1944) u boku Gregory Pecka. W 1946 ukończył szkołę średnią University High School w zachodnim Los Angeles.
Trzykrotnie spotkał się na planie ze swoją przyjaciółką Elizabeth Taylor; w Lassie, wróć! (Lassie Come Home, 1943)[9], melodramacie wojennym Białe urwiska Dover (The White Cliffs of Dover, 1944) oraz Kleopatra (Cleopatra, 1963) w roli późniejszego cezara Oktawiana Augusta, za którą był nominowany do nagrody Złotego Globu.
W 1960 jego sceniczna rola Tarquina Edwarda Mendigalesa w broadwayowskiej sztuce Walka kogutów (The Fighting Cock) została uhonorowana nagrodą Tony[10].
Za postać Philipa Hamiltona w serialu muzycznym NBC Niedzielny przypadek (Sunday Showcase, 1960) odebrał nagrodę Emmy. Sławę zawdzięcza roli szympansa Galena w serialu CBS Planeta Małp (Planet of the Apes, 1974)[11]. Kreacja Petera Vincenta, prezentera telewizyjnych horrorów zwanego pogromcą wampirów w horrorze Postrach nocy (Fright Night, 1985) przyniosła mu nagrodę Saturn.
W książce Full Service: My Adventures in Hollywood and the Secret Sex Lives of the Stars (2012) autorstwa Scotty’ego Bowersa, znanego z pozyskiwania prostytutek dla osób z branży hollywoodzkiej, z których wiele ukrywało swoje związki biseksualne lub homoseksualne, ujawniono, że McDowall był jednym z jego homoseksualnych klientów[12], chociaż nigdy sam nie określił swoje seksualności.
Zmarł 3 października 1998 w swoim domu w dzielnicy Los Angeles – Studio City, położonej w dolinie San Fernando, na nowotwór złośliwy[13] – raka płuca w wieku 70 lat[14][15][16].