W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Roman Kobendza. W całej historii Roman Kobendza wywarł znaczący wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od wpływu na kulturę popularną po znaczenie w nauce i technologii, Roman Kobendza odcisnął swoje piętno w niezliczonych obszarach. Idąc tym tropem, będziemy badać różne aspekty Roman Kobendza, jego ewolucję w czasie, jego wpływ na współczesny świat i możliwe konsekwencje, jakie ma dla przyszłości. Dołącz do nas w tej podróży przez historię i wpływ Roman Kobendza na nasze społeczeństwo.
Roman Kobendza
Data i miejsce urodzenia
15 lutego 1886 Niechcice k. Piotrkowa Trybunalskiego
Syn wiejskiego kołodzieja Tomasza i Józefy ze Światłowiczów. Naukę w szkole średniej rozpoczął w Piotrkowie Trybunalskim, lecz po strajku szkolnym, w którym brał udział, przeniósł się do Warszawy i tam w 1908 otrzymał świadectwo dojrzałości. W latach 1908–1910 uczęszczał na wykłady na Wydziale Przyrodniczym Towarzystwa Kursów Naukowych. Pracował jako nauczyciel w szkole Gazowni Miejskiej w Warszawie, następnie w latach 1910–1917 w Szkole Handlowej we Włocławku. W 1915 założył Uniwersytet Powszechny i bibliotekę szkolną, brał udział w pracach Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Był zaangażowany w ochronę Puszczy Kampinoskiej i doprowadził do utworzenia na jej terenie w 1937 roku pierwszego rezerwatu przyrodySieraków. Pod jego opieką był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego (1926–1951). Na SGGW kierował Katedrą Botaniki Leśnej i Dendrologii.
Imieniem Romana Kobendzy nazwano gołoborze na stoku Łysej Góry w Górach Świętokrzyskich.
Rosnącemu na terenie Obszaru Ochrony Ścisłej „Krzywa Góra” ponad 300-letniemu dębowi szypułkowemu nadano miano „Dąb Kobendzy”. Obok dębu w 1968 ustawiono głaz narzutowy z inskrypcją upamiętniającą prof. Romana Kobendzę - zasłużonego badacza i miłośnika Puszczy Kampinoskiej[11].
Szkoła Podstawowa w Sadowej nosi imiona Jadwigi i Romana Kobendzów[12].
↑Piotr Köhler: Botanika w Towarzystwie Naukowym Krakowskim, Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Umiejętności (1815-1952). Kraków 2002. Brak numerów stron w książce
↑Roman Kobendza M.J. Minakowski, Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego .