W ramach Ryt aleksandryjski należy dziś zastanowić się nad znaczeniem tego aspektu. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, społecznym czy zawodowym, Ryt aleksandryjski odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu. Od jego początków po znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie, istotne jest zrozumienie ewolucji Ryt aleksandryjski na przestrzeni czasu i jego wpływu na współczesny świat. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Ryt aleksandryjski, analizując jego wpływ w różnych kontekstach i oferując kompleksowy pogląd na jego dzisiejsze znaczenie.
Ryt aleksandryjski – jeden ze wschodnich obrządków (rytów) sprawowania liturgii chrześcijańskiej. Ośrodkiem formowania się tej tradycji liturgicznej było miasto Aleksandria w Egipcie.
Najstarsze modlitwy mszalne tradycji aleksandryjskiej zawarte są w Euchologionie Serapiona – księdze datowanej na czwarty wiek po Chrystusie, odnalezionej w 1894 roku na górze Athos[1]. Jest to jednocześnie najstarsze świadectwo liturgii w całym chrześcijaństwie wschodnim. Autor był biskupem w Thmuis w Dolnym Egipcie i przyjacielem św. Antoniego Pustelnika oraz św. Atanazego. Sprawował rządy w diecezji w latach 339-353 i nazywano go uczonym (scholasticus)[1].
Porządek Boskiej Liturgii według tekstów zawartych w Euchologionie Serapiona[2]: