W dzisiejszym świecie Rząd Jeana Castex to temat, który przykuł uwagę wielu osób i ekspertów z różnych dziedzin. Od momentu pojawienia się Rząd Jeana Castex wzbudził duże zainteresowanie i był przedmiotem licznych badań, badań i debat. Zjawisko to wzbudziło u wielu ludzi zarówno ciekawość, jak i strach, ponieważ jego wpływ na różne aspekty współczesnego życia jest niezaprzeczalny. Rząd Jeana Castex okazał się istotnym i niezwykle istotnym tematem w naszym współczesnym społeczeństwie, a jego wpływ wydaje się stale rosnąć. W tym artykule dokładnie zbadamy różne aspekty Rząd Jeana Castex i przeanalizujemy jego wpływ w różnych obszarach, oferując kompleksowe i wnikliwe spojrzenie na ten temat, który jest dziś tak istotny.
Rząd Jeana Castex – 42. rząd V Republiki Francuskiej funkcjonujący od lipca 2020 do maja 2022. Powołał go prezydent Emmanuel Macron. Zastąpił funkcjonujący od 2017 drugi rząd Édouarda Philippe’a.
3 lipca 2020 premier Édouard Philippe, kilka dni po drugiej turze wyborów lokalnych, podał się do dymisji. Tego samego dnia Emmanuel Macron powołał Jeana Castex na nowego premiera[1]. 6 lipca ogłoszono nominację dla pozostałych członków gabinetu[2].
16 maja 2022, wkrótce po prezydenckiej reelekcji Emmanuela Macrona, Jean Castex podał rząd do dymisji, która została przyjęta[3]. Tego samego dnia na urząd premiera powołana została Élisabeth Borne[4]. Pełny skład nowego rządu ogłoszono 20 maja 2022[5].
Odwołany został Alain Griset; sekretarz stanu Jean-Baptiste Lemoyne otrzymał nominację na ministra delegowanego ds. małej i średniej przedsiębiorczości (przy ministrze gospodarki, finansów i odnowy gospodarczej) oraz na ministra delegowanego ds. turystyki, Francuzów poza granicami kraju i Frankofonii (przy ministrze do spraw Europy i spraw zagranicznych)[7].
Odwołane zostały Nathalie Elimas i Jacqueline Gourault; drugą z nich na stanowisku ministra zastąpił Joël Giraud[8].