Samobieżny zestaw przeciwlotniczy

W dzisiejszym świecie Samobieżny zestaw przeciwlotniczy stał się tematem dużego zainteresowania i debaty. Wraz z postępem technologii i globalizacją Samobieżny zestaw przeciwlotniczy zyskał kluczową rolę we współczesnym społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy chodzi o politykę, ekonomię, kulturę czy jakąkolwiek inną dziedzinę, Samobieżny zestaw przeciwlotniczy pozostawił głęboki ślad w naszym życiu. W tym artykule zbadamy różne aspekty Samobieżny zestaw przeciwlotniczy i jego wpływ na dzisiejszy świat, analizując jego znaczenie i wpływ w różnych obszarach. Od jego powstania po obecną ewolucję przyjrzymy się szczegółowo Samobieżny zestaw przeciwlotniczy i jego roli w naszym społeczeństwie.

ZSU-23-4 Szyłka – samobieżny artyleryjski zestaw przeciwlotniczy
Alvis Stormer HVM – samobieżny rakietowy zestaw przeciwlotniczy

Samobieżny zestaw przeciwlotniczywóz bojowy wyposażony w działo przeciwlotnicze (rzadziej karabiny maszynowe) lub wyrzutnię pocisków rakietowych ziemia-powietrze, przeznaczony do zwalczania samolotów, śmigłowców oraz innych statków powietrznych przeciwnika.

W zależności od wykorzystywanego uzbrojenia wyróżnia się samobieżne artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze (m.in. niemiecki Wirbelwind, radziecki ZSU-57-2 i amerykański M163 VADS), artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze (m.in. radziecki 2K22 Tunguska i chiński PGZ-95) oraz rakietowe (m.in. amerykański M1097 Avenger i radziecki 9K31 Strieła-1). Artyleryjskie i artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze określa się również mianem samobieżnych dział przeciwlotniczych.

Działa przeciwlotnicze zazwyczaj montowane są na szybko obracających się wieżach i charakteryzują się dużym maksymalnym kątem strzału, często podwójnie lub poczwórnie sprzężone, w celu zwiększenia szybkostrzelności broni. Broń artyleryjska coraz powszechniej jest przy tym uzupełniana lub całkowicie zastępowana wyrzutniami pocisków rakietowych. Platformę dla samobieżnych zestawów przeciwlotniczych mogą stanowić zarówno podwozia pojazdów opancerzonych (np. transporterów opancerzonych czy czołgów) jak i samochodów ciężarowych.

Zobacz też

Linki zewnętrzne