W tym artykule zbadamy wpływ Skóra właściwa na różne obszary współczesnego społeczeństwa. Skóra właściwa okazał się tematem rosnącego zainteresowania, przyciągając uwagę naukowców, aktywistów i liderów opinii na całym świecie. Na kolejnych stronach zbadamy rolę, jaką Skóra właściwa odgrywa w codziennym życiu ludzi, a także jego wpływ w tak różnorodnych dziedzinach, jak polityka, kultura, ekonomia i technologia. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu postaramy się zrozumieć złożoność Skóra właściwa i jego znaczenie w kontekście globalnym.
Skóra właściwa (łac. cutis vera) – warstwa skóry znajdująca się pod naskórkiem, u człowieka ma około 2 mm grubości.
Skóra właściwa składa się z tkanki łącznej zbitej o utkaniu nieregularnym, zawierającej włókna kolagenowe i elastynowe. Posiada dużą sprężystość i wytrzymałość na rozerwanie. W skórze właściwej znajdują się także liczne naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Te ostatnie zapewniają między innymi uczucie dotyku, ucisku, zimna, ciepła oraz bólu. W skórze właściwej i częściowo w tkance podskórnej zanurzone są torebki włosów oraz wydzielnicze części gruczołów łojowych i potowych. Wydzielina gruczołów łojowych – łój – natłuszcza naskórek i włosy. Wydzielina gruczołów potowych – pot – składa się głównie z wody z pewną ilością chlorku sodu i mocznika. Wydzielanie potu związane jest z termoregulacją oraz z mechanizmami obronnymi.
Skóra właściwa bierze udział w termoregulacji, uczestniczy w wydalaniu łoju, wody, soli, dwutlenku węgla i innych substancji, a receptory, które się w niej znajdują, przekazują informacje o zmianach w środowisku zewnętrznym (temperatura, ciśnienie, nacisk).