W dzisiejszym artykule będziemy odkrywać fascynujący świat Naskórek. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, zagłębimy się we wszystkie aspekty związane z Naskórek. Przeanalizujemy jego ewolucję na przestrzeni czasu, praktyczne zastosowania i wpływ na różne obszary ludzkiego życia. Dodatkowo zapoznamy się z najnowszymi badaniami i odkryciami związanymi z Naskórek, a także opiniami ekspertów w tej dziedzinie. Przygotuj się na wyruszenie w podróż pełną wiedzy i odkryć na temat Naskórek. Nie przegap tego!
Naskórek, epiderma (łac. epidermis), u bezkręgowców także hipoderma (łac. hypodermis)[1] – najbardziej zewnętrzny i jednocześnie najcieńszy nabłonek okrywający powłokę ciała organizmu zwierzęcego, pochodzenia ektodermalnego, u kręgowców składający się z kilku warstw komórek, a u bezkręgowców z jednej.
Naskórek kręgowców jest zewnętrzną warstwą skóry – ma około 0,5 mm, przy czym grubość ta jest większa (do 1,0 – 1,5 mm) na skórze podeszwy i dłoni.
Opisywany jest jako nabłonek wielowarstwowy płaski rogowaciejący, choć spłaszczone są tylko komórki zewnętrznych warstw naskórka, dolne warstwy stanowią komórki sześcienne lub walcowate[2].
W skład naskórka wchodzą komórki układające się w warstwy (od 6 do 20), następujących typów:
Unaczynienie skóry:
Przy oziębieniu następuje odruchowy skurcz naczyń krwionośnych oraz mięśni przywłosowych.
Keratynocyty układają się w naskórku w 5 warstw. Idąc od błony podstawnej, są to:
Warstwa podstawna i warstwa kolczysta to warstwy żywe. Nazywa się je łącznie warstwą rozrodczą (stratum germinativum) albo strefą Malpighiego[3].
Wytwarza włosy, paznokcie, gruczoł łojowy, potowy, mlekowy (elementy martwe). Warstwa rogowa naskórka ochrania skórę przed czynnikami chorobotwórczymi. Poza tym nie przepuszcza wody.
Melanina znajdująca się w naskórku nadaje barwę skórze i chroni przed działaniem promieniowania słonecznego.