Skarga zakochanej

Temat Skarga zakochanej cieszy się dużym zainteresowaniem szerokiego spektrum osób i profesjonalistów, ponieważ ma istotne implikacje i reperkusje w różnych obszarach. Od wpływu na zdrowie, przez wpływ na gospodarkę, aż po konsekwencje dla środowiska, Skarga zakochanej to temat zasługujący na szczególną uwagę i mogący zapewnić cenne perspektywy w lepszym zrozumieniu otaczającego nas świata. W tym artykule zagłębimy się w wiele aspektów Skarga zakochanej i dogłębnie zbadamy jego wymiary, aby zapewnić wszechstronną i kompletną wizję tego bardzo istotnego tematu.

Skarga zakochanej (ang. A Lover's Complaint) – poemat, który przypisuje się Williamowi Shakespeare’owi, jednak autorstwo tego utworu jest przedmiotem sporów.

Forma i treść

Utwór ten jest zbudowany z 47 strof, po 7 wersów w każdej. Rymy mają układ ababbcc, co sprawia, że budowa tego utworu jest taka sama jak budowa Gwałtu na Lukrecji. Jest to strofa królewska, po angielsku nazywana rhyme royal[1].

W wierszu narrator dostrzega młodą kobietę, która stoi nad brzegiem rzeki i wrzuca do niej spalone listy, pierścionki i inne miłosne atrybuty. Starszy człowiek, pasterz, pyta ją o powód jej cierpień. Ta odpowiada, że miała kochanka, który najpierw ubiegał się o jej względy, uwiódł ją, po czym zostawił.

Historia i autorstwo

A Lover's Complaint został początkowo dołączony do pierwszego wydania Sonetów w 1609. Krytycy wątpili jednak, że to Szekspir jest autorem tego utworu. Dzieło to zawiera wiele słów i form, których angielski pisarz nigdy nie stosował. Z drugiej strony, można doszukać się licznych podobieństw między nim a Wszystko dobre, co się dobrze kończy i Miarką za miarkę.

Jednocześnie A Lover's Complaint może być końcowym ustępem Sonetów, ze względu na obecność młodej kobiety, starszego mężczyzny i uwodzicielskiego zalotnika - podobny trójkąt możemy znaleźć właśnie w Sonetach.

Przypisy

Bibliografia

  • Leslie Dunton-Downer, Alan Riding: Szekspir. Warszawa: Hachette Livre, 2005. ISBN 83-7184-496-4.

Zobacz też

Linki zewnętrzne