Sparysoma szmaragdowa

Obecnie Sparysoma szmaragdowa to temat, który zyskał na znaczeniu w różnych obszarach. Od polityki po technologię, kulturę i ekonomię, Sparysoma szmaragdowa stał się głównym tematem dyskusji i debat. Jej wpływ rozciąga się od aspektów codziennych po kwestie na dużą skalę, wywołując duże zainteresowanie ogółu społeczeństwa. W tym artykule przeanalizujemy różne aspekty związane z Sparysoma szmaragdowa, w celu uzyskania kompleksowej i aktualnej wizji jego dzisiejszego znaczenia.

Sparysoma szmaragdowa
Sparisoma viride[1]
(Bonnaterre, 1788)
Ilustracja
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

okoniokształtne

Podrząd

wargaczowce

Rodzina

skarusowate

Rodzaj

Sparisoma

Gatunek

sparysoma szmaragdowa

Synonimy
  • Scarus viridis Bonnaterre, 1788[2]
  • Sparisoma albigaardi (Bloch, 1791)[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Sparysoma szmaragdowa (Sparisoma viride) – gatunek morskiej ryby okoniokształtnej z rodziny skarusowatych (Scaridae).

Występowanie

Gatunek można spotkać w wodach zachodniego Atlantyku, u wybrzeży Florydy, Bahamów i Bermudów poprzez Morze Karaibskie, aż do północnych wybrzeży Brazylii. Zazwyczaj występuje w pobliżu raf koralowych na głębokości do 50 metrów[2].

Charakterystyka

Wygląd

Gdy osiąga dorosłość, mierzy około 16 centymetrów, natomiast maksymalnie może osiągnąć nawet 64 centymetry. Zazwyczaj jest to około 38 centymetrów. Maksymalna odnotowana masa ciała to 1,6 kg[2].

Osiąga różne i intensywne kolory. Samice oraz młode mają odznaczone łuski szarą linią. Często są czerwone od spodu. Są zazwyczaj czerwone, szare, brązowe lub czarne[4]. Mają żółte plamki na krawędzi skrzeli oraz żółty pasek przy podstawie ogona[2].

Dieta

Żywią się głównie algami, jednak zaobserwowano jak żywiły się koralowcami (Orbicella annularis). Jest to możliwe dzięki silnym szczękom oraz stale odrastającym zębom[2].

Rozmnażanie

Ich zachowanie jest zależne od kolorów samca[2]. Ponadto gatunek ten może zmieniać płeć w czasie życia. Samce, które nie zmieniły płci, są podobne do samic, natomiast jeśli zmienią płeć, występują w jasnozielonej, niebieskiej lub czerwonej barwie[4]. Zmiana płci możliwa jest dzięki kontroli hormonów[5].

Po złożeniu ikry jajeczka mają 1 milimetr, a po 25 godzinach 1,4 milimetra[4].

Młode ukrywają się przy dnie w wodorostach[2].

Przypisy

  1. Sparisoma viride, Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g h Sparisoma viride. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. fishbase.org
  3. Sparisoma viride, The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. a b c Sparisoma viride, Discover Fishes , Florida Museum of Natural History, University of Florida (ang.).
  5. J.R. Cardwell, N.R. Liley, Hormonal control of sex and color change in the stoplight parrotfish, Sparisoma viride, „General and Comparative Endocrinology”, 81 (1), 1991, s. 7–20, DOI10.1016/0016-6480(91)90120-U, ISSN 0016-6480.