Sprewianie

W dzisiejszym świecie Sprewianie stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu dużej liczby osób i sektorów. Od momentu pojawienia się Sprewianie wywołał debaty i kontrowersje w różnych obszarach, a jego wpływ nadal jest przedmiotem badań i analiz. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Sprewianie, badając jego wymiary, implikacje i możliwy przyszły rozwój. Poprzez szczegółową i rygorystyczną analizę staramy się rzucić światło na ten ekscytujący i znaczący temat, oferując czytelnikowi głęboką i wzbogacającą wizję Sprewianie.

Osadnictwo słowiańskie na obszarze obecnej Brandenburgii (ok. 1150)

Sprewianie[1], Szprewianie[2] – wczesnośredniowieczne plemię zachodniosłowiańskie zamieszkujące po obu brzegach dolnej Sprewy[3]. Ich głównym grodem był Kopnik (Kopanik, Kopanica), obecnie dzielnica Berlina – Köpenick[1].

Szprewianie zaliczani są do grupy lutyckiej[2], plemion południowowieleckich[1].

Po raz pierwszy wzmiankowani w 948 r[1]. Jedynym ich władcą znanym z imienia i nazwiska był Jaksa z Kopanicy[1].

Przypisy

  1. a b c d e Sprewianie, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .
  2. a b Lech Tyszkiewicz, Zachodni sąsiedzi plemion śląskich, „Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka”, 19, 1964, s. 3-17.
  3. Andrzej Wędzki, Sprewianie, Mały słownik kultury dawnych Słowian, Lech Leciejewicz (red.), Warszawa: Wiedza Powszechna, 1988, s. 364, ISBN 83-214-0499-5.