Warnowie

Temat Warnowie cieszy się dużym zainteresowaniem szerokiego spektrum osób i profesjonalistów, ponieważ ma istotne implikacje i reperkusje w różnych obszarach. Od wpływu na zdrowie, przez wpływ na gospodarkę, aż po konsekwencje dla środowiska, Warnowie to temat zasługujący na szczególną uwagę i mogący zapewnić cenne perspektywy w lepszym zrozumieniu otaczającego nas świata. W tym artykule zagłębimy się w wiele aspektów Warnowie i dogłębnie zbadamy jego wymiary, aby zapewnić wszechstronną i kompletną wizję tego bardzo istotnego tematu.

Warnowie – początkowo nazwa odnosząca się do germańskiego plemienia osiadłego na środkowym Połabiu. O Warnach wspomina Prokopiusz w związku z migracją Herulów nad rzekę Warnow[1].

Germańscy Warnowie zostali rozbici przez Franków w 595 r. n.e. Ich niedobitki pozostały, mieszając się z czasem z plemionami słowiańskimi, stąd późniejsi słowiańscy Warnowie.

Plemię to osiadłe nad górną Warnową na wschód od właściwych Obodrzyców weszło w XI w. w skład państwa obodrzyckiego[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Jerzy Strzelczyk, Slawen und Germanen in Mitteldeutschland im Frühmittelalter, 1976, s. 26.
  2. Andrzej Wędzki, Warnowie, Mały słownik kultury dawnych Słowian, Lech Leciejewicz (red.), Warszawa: Wiedza Powszechna, 1988, s. 397, ISBN 83-214-0499-5.