W tym artykule przyjrzymy się życiu i twórczości Stabilizator obrazu, postaci, która pozostawiła niezatarty ślad w historii. Od skromnych początków po osiągnięcie szczytu sukcesu, Stabilizator obrazu zainspirował niezliczone osoby swoim zaangażowaniem, pasją i determinacją. Idąc tym tropem, odkryjemy osiągnięcia i wyzwania, które naznaczyły jego karierę, a także jego wpływ na społeczeństwo i świat. Przygotuj się na ekscytującą podróż przez życie Stabilizator obrazu i odkryj najważniejsze elementy jego dziedzictwa.
Stabilizator obrazu – układ zmniejszający prawdopodobieństwo poruszeniu zdjęcia wynikającego z drżenia aparatu fotograficznego przy długich czasach naświetlania, drgania obrazu nagrywanego kamerą albo oglądanego przez lornetkę. Pozwala w niektórych sytuacjach zrezygnować ze statywu lub wysokiej czułości filmu/matrycy (wysokiego ISO).
Pierwszą na świecie ręczną kamerę filmową o napędzie automatycznym, która dzięki żyroskopowi posiadała stabilizację obrazu był aeroskop skonstruowany w 1908 roku przez polskiego wynalazcę i konstruktora, Kazimierza Prószyńskiego[1].
We współczesnych aparatach fotograficznych stabilizacja może być umieszczona w obiektywie lub w aparacie (tzw. IBIS – ang. In-body Image-Stabilization). Stabilizacja w aparacie, występuje najczęściej w cyfrowych aparatach bezlusterkowych, chociaż istnieją także modele lustrzanek cyfrowych jak np. te od firmy Pentax, które także posiadają stabilizacje w korpusie[2].