W dzisiejszym świecie Stacja postojowa to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Jej wpływ rozciąga się na różne aspekty życia codziennego, od polityki po kulturę popularną. Stacja postojowa wywołał gorące debaty i zainspirował niezliczone badania i publikacje. Niezależnie od tego, czy jest to postać, wydarzenie historyczne, czy nawet abstrakcyjna koncepcja, Stacja postojowa zdołał pozostawić niezatarty ślad we współczesnym społeczeństwie. W tym artykule będziemy dalej badać znaczenie i wpływ Stacja postojowa, badając jego wiele aspektów i znaczenie w dzisiejszym świecie.
Stacja postojowa – obiekt infrastruktury kolejowej służący wyłącznie do postoju, czyszczenia, naprawy, zaopatrywania i formowania składów pociągów pasażerskich (w tym metra lub kolei miejskiej) na torach i w obiektach do tego przeznaczonych. Jest to kolejowy odpowiednik zajezdni (tramwajowej, trolejbusowej lub autobusowej).
Specjalne stacje postojowe lub wyodrębnione w ramach pozostałych stacji kolejowych grupy torów postojowych zlokalizowane są w pobliżu stacji krańcowych pociągów pasażerskich. Odrębne stacje postojowe znajdują się często w ośrodkach stanowiących węzły kolejowe.
Stacje postojowe lokalizuje się w miarę możliwości na krańcach miast, niekiedy w odległości kilku kilometrów od obsługiwanej stacji krańcowej. Ma to związek z zajmowaniem przez stację postojową dużego terenu i zachowaniem możliwości rozbudowy.
Układ torów stacji postojowej oraz rozmieszczenie obiektów i urządzeń uzależnione są od przyjętego na stacji procesu technologicznego obrządzania (obróbki) wagonów.
Zasadniczym zadaniem stacji postojowej jest przyjęcie składu pociągu pasażerskiego po jego dotarciu do stacji końcowej i przygotowanie do obsługi kolejnego pociągu pasażerskiego.
Do zadań stacji postojowych należą w szczególności:
Na stacjach i grupach postojowych składy pociągowe podlegają procesowi obróbki. W ramach procesu wykonuje się:
Dla właściwego wypełniania zadań stacja postojowa powinna posiadać:
Duże stacje postojowe posiadają sieć stałą sprężonego powietrza, umożliwiającą wykonanie próby hamulców bez użycia pojazdu trakcyjnego, a także obiekty dawnych samodzielnych wagonowni obsługujących wagony pasażerskie, z odpowiednim wyposażeniem i urządzeniami, które stały się częściami stacji postojowych.
Praca manewrowa na stacjach postojowych, związana z modyfikowaniem składów pociągowych (np. wymiany, zmiany kolejności wagonów) bywa prowadzona z wykorzystaniem lokomotyw manewrowych.
Wagony pasażerskie używane przez przewoźników są przydzielane do inwentarza poszczególnych wagonowni, zwanych wagonowniami macierzystymi. Posiadają również przypisane miejsca postoju, zwane stacją macierzystą, którym bywa często stacja postojowa.
PKP Intercity posiada stacje postojowe w następujących lokalizacjach: