Obecnie Zajezdnia to temat, który przyciągnął uwagę ludzi na całym świecie. Od wpływu na społeczeństwo po znaczenie w kulturze popularnej, Zajezdnia okazał się tematem wartym eksploracji i dyskusji. Dzięki ogromnemu zasięgowi i znaczącemu wpływowi nie jest zaskoczeniem, że Zajezdnia jest w centrum uwagi w licznych debatach i rozmowach. W tym artykule zbadamy znaczenie Zajezdnia i to, jak ukształtował on nasz świat w sposób, z którego możemy nawet nie zdawać sobie sprawy. Od bogatej historii po przyszłe implikacje, nie ma wątpliwości, że Zajezdnia będzie nadal tematem zainteresowania wielu osób w najbliższej przyszłości.
Zajezdnia (tramwajowa, trolejbusowa lub autobusowa) – baza, zakład eksploatacji pojazdów transportu publicznego[1][2]. U kolejowych przewoźników pasażerskich (np. metra lub kolei miejskiej) odpowiednikiem zajezdni jest stacja postojowa[3].
W zajezdni pojazdy stacjonują w czasie obsługi technicznej, w tym napraw, i w czasie wolnym od użytkowania na liniach komunikacyjnych[1].
W skład zajezdni wchodzą place i hale postojowe, place manewrowe, zakładowe stacje paliw, myjnie, miejsca obsługi technicznej i napraw (hale, warsztaty, kanały diagnostyczne) oraz obiekty socjalne i administracyjne[2][1].
Do podstawowych czynności dokonywanych w zajezdniach należą: obsługa codzienna taboru, obsługa okresowa, naprawy bieżące, zaopatrzenie w paliwo oraz przechowanie pojazdów (na placach lub w halach postojowych)[4].
Zajezdnie tramwajowe wyposażone są w stosowny układ rozjazdów, zwrotnic i skrzyżowań torów na placu manewrowym, umożliwiający przestawianie poszczególnych wagonów[5].