Stanisław Żaryn (politolog)

W dzisiejszym świecie Stanisław Żaryn (politolog) stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu. Wraz z postępem technologii i globalizacją Stanisław Żaryn (politolog) nabrał znaczenia przekraczającego granice i stał się tematem dyskusji i debat w różnych obszarach. Od polityki po kulturę popularną, Stanisław Żaryn (politolog) odcisnął piętno na współczesnym społeczeństwie, generując sprzeczne opinie i głębokie refleksje. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Stanisław Żaryn (politolog), analizując jego wpływ w różnych sferach i zastanawiając się nad jego wpływem na nasze codzienne życie.

Stanisław Żaryn
Stanisław August Żaryn
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

16 lipca 1984
Warszawa

Zawód, zajęcie

urzędnik państwowy, dziennikarz

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Stanowisko

sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (2022–2023), doradca Prezydenta RP (od 2024)

Stanisław August Żaryn (ur. 16 lipca 1984 w Warszawie[1]) – polski urzędnik państwowy i dziennikarz, z wykształcenia politolog, w latach 2022–2023 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej, od 2024 doradca Prezydenta RP.

Życiorys

Wnuk architekta Stanisława Żaryna i tłumaczki Aleksandry Żaryn, syn historyka Jana Żaryna. W 2013 ukończył studia politologiczne na Uniwersytecie Warszawskim[2]. Pracował jako dziennikarz, m.in. w Polskim Radiu oraz w redakcjach portali WPolityce.pl i fronda.pl[3]. Po 2015 zajmował stanowisko dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i jednocześnie rzecznika prasowego ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

W latach 2020–2023 członek Komisji Nadzoru Finansowego, przedstawiciel ministra-koordynatora służb specjalnych[4][5].

9 września 2022 został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej, a także zastępcą ministra-koordynatora służb specjalnych[6]. W grudniu 2023 zakończył pełnienie funkcji w administracji rządowej. 9 stycznia 2024 został doradcą prezydenta RP Andrzeja Dudy[7]. W tym samym roku został prezesem Fundacji Instytut Bezpieczeństwa Narodowego[8].

Kontrowersje

Działacze Partii Razem złożyli we wrześniu 2021 w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przez Żaryna, Mariusza Błaszczaka i Mariusza Kamińskiego przestępstwa rozpowszechniania pornografii z udziałem dzieci i zwierząt w związku z pokazem zdjęć na konferencji 27 września 2021 oraz nawoływania do nienawiści[9]. W sierpniu 2024 akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa[10].

24 czerwca 2023 do warszawskiego sądu rejonowego wpłynął prywatny akt oskarżenia przeciwko Żarynowi w sprawie o zniesławienie, wytoczonej mu przez ukraińskiego blogera Igora Isajewa[11].

Przypisy