Starszy mat

Starszy mat to temat, który w ostatnich latach wzbudził duże zainteresowanie, gdyż jego oddziaływanie obejmuje różne obszary społeczeństwa. Od momentu pojawienia się stał się przedmiotem debaty, badań i refleksji, generując sprzeczne opinie i wzbogacając wiedzę na jego temat. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty otaczające Starszy mat, badając jego historię, ewolucję i dzisiejszy wpływ. Przeanalizujemy różne perspektywy, dowody i argumenty, aby w pełni zrozumieć to zjawisko, które przykuło uwagę tak wielu ludzi na całym świecie.

Oznaki stopnia:
od 1971

czapka garnizonowa

insygnia

Naramiennik

„lewy przód”

Starszy mat (st. mat) – wojskowy stopień podoficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający starszemu kapralowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

Geneza

Matowie pojawili się w XV wieku jako funkcja między majtkami a bosmanami. Zajmowali się bezpośrednim kierowaniem pracą określonych grup majtków, a następnie marynarzy. Ze względu na prace, jakie wykonywali matowie byli podzieleni na określone grupy specjalistów, np. matowie-żaglomistrze, matowie-magazynierzy i wiele innych. Następnie w hierarchii pojawili się bosmanmatowie, którzy byli pomocnikami bosmanów w danych specjalnościach. Po przekształceniu się tytułu bosmana w stopień wojskowy to samo stało się z matami i bosmanmatami.

Użycie

W Wojsku Polskim wprowadzony w 1967[1]. Od momentu powstania znajduje się w hierarchii pomiędzy matem, a bosmanmatem i jest odpowiednikiem starszego kaprala[2].

W Siłach Zbrojnych PRL należał do grupy podoficerów młodszych[3].

Stopień starszego mata jest zaszeregowany dla grupy uposażenia nr 3, a w kodzie NATO określony jest jako OR-04.

Przypisy

  1. Laprus (red.) 1979 ↓, s. 411.
  2. MEW 1971 ↓, s. III/205.
  3. Podręcznik dowódcy drużyny. s. 65.

Bibliografia