Stop (utwór Pink Floyd)

W tym artykule zbadamy znaczenie Stop (utwór Pink Floyd) we współczesnym społeczeństwie. Od wpływu na codzienne życie ludzi po znaczenie w dziedzinach zawodowych, Stop (utwór Pink Floyd) wywołał ciągłą debatę w różnych sferach. Przez lata Stop (utwór Pink Floyd) był przedmiotem badań i analiz, co pozwoliło nam zrozumieć jego wpływ w różnych kontekstach. Podobnie, dzięki ostatnim badaniom możliwe było odkrycie nowych perspektyw dla Stop (utwór Pink Floyd), co skłania nas do refleksji nad jego obecną rolą i jego przyszłymi prognozami.

Stop
Wykonawca utworu
z albumu The Wall
Pink Floyd
Wydany

1979

Gatunek

Art rock
Rock progresywny

Długość

0:30

Twórca

Roger Waters

Producent

Bob Ezrin
David Gilmour
Roger Waters

Wydawnictwo

Columbia Records/Capitol

Stop - utwór muzyczny brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd. Pochodzi z wydanej w 1979 roku rock opery/concept albumu The Wall. Trwa zaledwie pół minuty, co czyni go najkrótszą zarejestrowaną piosenką grupy.

Jak wszystkie utwory z płyty, Stop przedstawia fragment historii jej głównego bohatera, gwiazdora rockowego imieniem Pink. Jest on już zmęczony udziałem w opisanym w poprzednich utworach faszystowskim wiecu czy koncercie rockowym, i jego wizje dobiegają końca. Wyznaje, że chciałby "zdjąć już ten mundur, zakończyć to przedstawienie". Nie jest to jednak jednoznaczna decyzja; tekst piosenki dotyczy bardziej wahania i niepewności, których doświadcza bohater w trudnym dla siebie momencie życia: jest nim znużony, ale jednak "czeka w tej celi" - celi własnego umysłu - aby dowiedzieć się "czy był winny przez cały ten czas". Ma już dość wszystkiego - w tym także otaczającego go szczelnie muru - pragnie również decydującego, jednoznacznego rozstrzygniecia, doprowadza więc sam siebie do procesu, który rozpoczyna się w jego umyśle.

Wersja filmowa

Po fragmentach z Waiting for the Worms Pink głośnym krzykiem domaga się końca otaczającego go szaleństwa, po czym widzimy go kulącego się w ciasnej kabinie szpitalnej toalety. Może to budzić pewne podejrzenia, czy aby na pewno wszystkie te ekscesy, o których opowiadają utwory z The Wall naprawdę były jego udziałem, czy też może stanowiły po prostu element dręczących go psychotycznych fantazji i koszmarów. Bohater czyta z kartki papieru teksty utworów - niektóre z czytanych przez niego fragmentów pochodzą z jeszcze wówczas nieopublikowanego materiału (np. słowa "Do you remember me / How we used to be / Do you think we should be closer?" pochodzą z utworu Your Possible Pasts, który ukazał się później na płycie The Final Cut.)[1] Kiedy wykonanie Stop dobiega końca, ochrona widziana wcześniej podczas sekwencji obrazujących Young Lust wolno otwiera drzwi prowadzące do animowanego intro do The Trial.

Wykonawcy

Przypisy

  1. Echoes FAQ Ver, 4.0 - 6/10 , www.pink-floyd.org .

Linki zewnętrzne