When the Tigers Broke Free

W dzisiejszym świecie When the Tigers Broke Free stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na polu zawodowym, When the Tigers Broke Free przyciągnął uwagę wielu ludzi na całym świecie. W tym artykule podjęto próbę zbadania różnych aspektów związanych ze When the Tigers Broke Free, od jego początków i ewolucji po obecny stan i możliwe przyszłe implikacje. Celem szczegółowej analizy jest przedstawienie czytelnikowi kompletnej i wzbogacającej wizji When the Tigers Broke Free oraz zachęcenie do refleksji i debaty wokół tego tematu o globalnym znaczeniu.

When The Tigers Broke Free
Wykonawca singla
Pink Floyd
Strona B

Bring the Boys Back Home

Wydany

1982

Nagrywany

listopad 1981 – marzec 1982

Gatunek

rock symfoniczny

Długość

3:00

Wydawnictwo

Harvest Records
Columbia/Capitol

Producent

James Guthrie,
Michael Kamen,
David Gilmour i Roger Waters

Format

7"

Singel po singlu
Run Like Hell
(1980)
„When The Tigers Broke Free”
(1982)
Not Now John
(1983)
When The Tigers Broke Free
Wykonawca utworu
z albumu Echoes: The Best of Pink Floyd
Pink Floyd
Wydany

2001

Nagrywany

listopad 1981 – marzec 1982

Gatunek

rock symfoniczny

Długość

3:41

Twórca

Roger Waters

Producent

James Guthrie,
Michael Kamen,
David Gilmour i Roger Waters

Wydawnictwo

EMI (Wielka Brytania)

When the Tigers Broke Free – utwór zespołu Pink Floyd autorstwa Rogera Watersa dedykowany jego ojcu Ericowi Fletcherowi Watersowi, który w 1944 zginął podczas operacji Shingle, znanej także jako bitwa pod Anzio, gdy Roger miał zaledwie pięć miesięcy.

Kompozycja

Utwór ten początkowo nosił tytuł Anzio 1944[1] i został napisany w tym samym czasie co album The Wall. Utwór ten miał znaleźć się na tym albumie, ale pozostali członkowie zespołu uważali, że to utwór za bardzo osobisty dla Watersa i nie zgodzili się. Został nagrany na filmową wersję Pink Floyd The Wall. Singiel z tym utworem pojawił się 26 lipca 1982 roku. W 2001 roku utwór ten znalazł się na składance „Echoes: The Best of Pink Floyd[2] (ta wersja jest dłuższa niż w jednym wydaniu i zawiera rozszerzony fragment intro. Na składance Echoes słychać mniej perkusji, ale chór męski pojawia się znacznie wcześniej niż w wersji singlowej).

W 2003 roku utwór ten pojawił się na reedycji płyty „The Final Cut” z 1983 roku.

Wersja filmowa

Pierwsza część utworu jest na początku filmu, kiedy ojciec Pinka czyści i ładuje rewolwer paląc papierosa, słyszy przy tym bomby lub bombowce latające nad głową.

W drugiej części utworu Pink znajduje mundur ojca, list kondolencyjny, brzytwę i pociski. Następnie zakłada znaleziony mundur.

Przypisy