Stosław Łaguna

W dzisiejszym świecie Stosław Łaguna pozostaje tematem o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Jego znaczenie przekracza granice i pokolenia, a jego wpływ jest odczuwalny w różnych sferach społeczeństwa. Od momentu powstania do chwili obecnej Stosław Łaguna był przedmiotem debaty, analiz i refleksji, stale generując nowe perspektywy i podejścia do jego znaczenia i wpływu. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Stosław Łaguna, badając jego ewolucję w czasie i jego znaczenie we współczesnym kontekście. Poprzez szczegółową analizę i krytyczne spojrzenie będziemy starali się głębiej zagłębić w znaczenie Stosław Łaguna i jego wpływ na nasze życie, oferując kompleksową wizję, która pozwoli nam zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

Stosław Łaguna
Ilustracja
Stosław Łaguna (przed 1878)
Data i miejsce urodzenia

23 listopada 1833
Sandomierz

Data i miejsce śmierci

28 kwietnia 1900
Warszawa

Zawód, zajęcie

historyk prawa i mediewista

Grób Stosława Łaguny Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Stosław Łaguna herbu Grzymała (ur. 23 listopada 1833 w Sandomierzu, zm. 28 kwietnia 1900 w Warszawie) – historyk prawa i mediewista, profesor Uniwersytetu w Petersburgu, członek Akademii Umiejętności (od 1898).

Życiorys

W 1855 roku ukończył studia prawnicze w Petersburgu. W 1859 został profesorem wykładając na katedrze prawa polskiego. W 1861 został mianowany sędzią trybunału cywilnego w Warszawie[1]. W 1877 wstąpił do redakcji Ateneum. Pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera IV-3-8/9)[2].

Wybrane publikacje

Upamiętnianie

W 1903 roku w warszawskim kościele św. Krzyża wmurowano tablicę wykonaną przez Leopolda Wasiłkowskiego[3].

Przypisy

Linki zewnętrzne