Katedra (jednostka organizacyjna)

W tym artykule szczegółowo zbadamy i przeanalizujemy temat Katedra (jednostka organizacyjna). Od swoich początków po dzisiejsze znaczenie, poprzez wpływ na różne aspekty społeczeństwa, Katedra (jednostka organizacyjna) stał się tematem zainteresowania i debaty na całym świecie. W kolejnych wierszach przeanalizujemy jego ewolucję w czasie, implikacje w różnych kontekstach i możliwe perspektywy na przyszłość. Z pewnością Katedra (jednostka organizacyjna) jest tematem godnym naszej uwagi i refleksji, dlatego jesteśmy podekscytowani możliwością zagłębienia się w jego badanie w tym artykule.

Katedrajednostka organizacyjna uczelni lub instytutu naukowego, o wąskiej dyscyplinie badań, mniejsza niż instytut, obejmująca zespół pracowników naukowo-dydaktycznych pracujących zazwyczaj pod kierunkiem profesora[1].

Obecnie w Polsce zastępowana często jest przez zakład, np. Zakład Historii Polski Nowożytnej Instytutu Historycznego[2]. Katedra istnieje w strukturze niektórych szkół wyższych jako jednostka organizacyjna odpowiadająca zakładowi lub zrzeszająca kilka zakładów.

Przypisy

  1. Wincenty Okoń: Nowy słownik pedagogiczny. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak”, 2001, s. 162. ISBN 83-88149-41-5.
  2. Struktura Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. . . (pol.).