W dzisiejszym artykule porozmawiamy o Studia nad nauką i techniką, temacie, który w ostatnim czasie wzbudził duże zainteresowanie. Studia nad nauką i techniką to coś, co dotyka wielu ludzi w różnych aspektach ich życia, czy to na poziomie osobistym, zawodowym, czy nawet społecznym. Jest to temat zasługujący na uwagę i analizę, gdyż jego wpływ może mieć znaczący wpływ na nasze codzienne życie. W tym artykule będziemy badać różne aspekty Studia nad nauką i techniką, od jego pochodzenia po konsekwencje, w tym możliwe rozwiązania i sposoby rozwiązania tego problemu. Mamy nadzieję, że ten artykuł daje głębszy wgląd w Studia nad nauką i techniką i pomaga lepiej zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie.
Studia nad nauką i techniką (pod wpływem języka angielskiego: studia nad nauką i technologią[a]), także społeczne studia nad nauką i techniką (lub społeczne studia nad nauką i technologią[a]), STS (od ang. science and technology studies albo science, technology and society) – nurt badań interdyscyplinarnych badający relacje między nauką, techniką a społeczeństwem, korzystający z metod badawczych socjologii, antropologii, filozofii i innych dziedzin[4].
Istotne organizacje międzynarodowe promujące ten nurt badań to EASST[5] (European Association for the Study of Science and Technology) oraz 4S[6] (Society for Social Studies of Science). Jedną z najważniejszych nagród w tym nurcie jest Nagroda Ludwika Flecka[7], przyznawana przez 4S. Ludwik Fleck jest uznawany za pioniera i patrona studiów nad nauką i techniką.
Przykładowe czasopisma naukowe publikujące artykuły w tym nurcie to „Social Studies of Science”, „Science Technology and Human Values” (oba po angielsku) lub „Avant” (po polsku).
Socjologia nauki proponowana przez Roberta Mertona[8] stawiała sobie cele zbliżone do STS, jednak nie analizowała wpływu czynników społecznych na treść twierdzeń naukowych. W ramach STS, między innymi pod wpływem prac Thomasa Kuhna oraz programu socjologii wiedzy rozwijanego przez szkołę edynburską, nie przyjęto tego rozgraniczenia[4]. Przykładami prac z zakresu nauk społecznych, niespełniających kryterium Mertona, są etnografie laboratorium, czyli uczestniczące badania jakościowe, realizowane przez Bruno Latoura i Steve'a Woolgara[9], Karin Knorr-Cetinę[10], Michaela Lyncha[11]. W tych badaniach opisywane były nie tylko realia codziennej pracy w laboratoriach, ale również ich wpływ na wiedzę naukową.
STS bywa łączone z konstruktywizmem społecznym, przez co niektóre z powyższych badań były krytykowane w trakcie sprawy Sokala.
Teoria aktora-sieci ma źródła we wspomnianych badaniach z zakresu STS; nadal bywa też często używana przez przedstawicieli tego nurtu.
Mimo różnic w założeniach teoretycznych[12] badacze STS często współpracują z przedstawicielami nauki ścisłych. Praktyczne zastosowania STS obejmują elementy nauki obywatelskiej (np. science shops), analizy społecznej percepcji ryzyka ekologicznego[13], analizy efektywności instytucji publicznych związanych z nauką[14]. Helga Nowotny, badaczka STS z ETH, była jedną z założycielek Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.