W tym artykule zostanie poruszony temat Szablon:Dobry artykuł w celu przedstawienia wyczerpującej analizy tego zagadnienia. Szablon:Dobry artykuł jest dziś aktualnym tematem, a jego badanie ma ogromne znaczenie w różnych obszarach. W tym tekście chcemy zaoferować wszechstronną wizję Szablon:Dobry artykuł, badając jej różne aspekty, implikacje i możliwe rozwiązania. Uwzględnione zostaną różne punkty widzenia i przeanalizowane zostaną różne podejścia, aby w pełni zrozumieć złożoność otaczającą Szablon:Dobry artykuł. Celem tego artykułu jest wywołanie debaty wokół Szablon:Dobry artykuł, promowanie refleksji i wymiany pomysłów między czytelnikami.
SS Tobruk – polski statek handlowy, drobnicowiec o napędzie parowym o nośności 10 400 ton, zbudowany w 1941 roku na zamówienie rządu brytyjskiego jako jeden ze statków wojennego typu Empire B, pod nazwą „Empire Builder”. W 1942 roku przekazany wraz z czterema innymi statkami tego typu rządowi polskiemu na uchodźstwie dla Polskiej Marynarki Handlowej. W służbie polskiej nazwa statku została zmieniona na „Tobruk” dla upamiętnienia polskiego wkładu w bitwę o Tobruk. Był wówczas największym i najnowszym polskim statkiem towarowym. Podczas II wojny światowej brał udział między innymi w dwóch konwojach arktycznych, w tym konwoju PQ-13, zestrzelił jeden samolot i został poważnie uszkodzony bombą w porcie w Murmańsku. Po wojnie od 1946 roku pływał z Polski, między innymi na Daleki Wschód, eksploatowany do roku 1967. Należał kolejno do armatorów: GAL, PLO oraz PŻM. Czytaj więcej…
Młyn i krzyż – film historyczny z 2011 roku w reżyserii Lecha Majewskiego, nakręcony w polsko-szwedzkiej koprodukcji. Jest to adaptacja książki Michaela Francisa Gibsona, poświęconej obrazowi Droga krzyżowa pędzla Pietera Bruegla. Tematem filmu, podobnie jak książki, jest wnikliwa analiza znaczenia obrazu, zapośredniczona w formie fabularyzowanej przez rozmawiające ze sobą postacie Bruegla i jego mecenasa Nicolaesa Jonghelincka. W rolach głównych wystąpili: Rutger Hauer, Michael York oraz Charlotte Rampling. Młyn i krzyż został doceniony przez krytyków, zdobywając szereg nagród, między innymi cztery Polskie Nagrody Filmowe oraz cztery statuetki na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Cieszył się też powodzeniem w zagranicznym obiegu festiwalowym. Często interpretowano film Majewskiego jako przypowieść o samym procesie twórczym, snując podobieństwa między reżyserem a filmową postacią Bruegla. Czytaj więcej…
Minuskuł 44 – rękopis Nowego Testamentu pisany minuskułą na pergaminie w języku greckim z XII wieku. Zawiera dodatkowy materiał pozabiblijny, przystosowany został do czytań liturgicznych. Był wykorzystywany w dawnych wydaniach Nowego Testamentu, nie jest jednak wykorzystywany we współczesnych krytycznych wydaniach Novum Testamentum Graece. Kodeks zawiera tekst czterech Ewangelii na 259 pergaminowych kartach. Każda strona rękopisu zawiera jedną kolumnę tekstu złożoną z 21-22 linijek. Tekst Ewangelii dzielony jest według κεφαλαια (rozdziałów), których numery umieszczono na marginesie. W górnym marginesie umieszczono τιτλοι (tytuły) rozdziałów. Niezależnie od tego rękopis stosuje podział według Sekcji Ammoniusza z odniesieniami do Kanonów Euzebiusza. Kodeks zawiera także księgi liturgiczne z żywotami świętych: Synaksarion oraz Menologium. Obecnie przechowywany jest w Bibliotece Brytyjskiej w Londynie. Czytaj więcej…
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach – kościół parafialny parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach, położony w przy ulicy Warszawskiej 18 w Katowicach, na terenie dzielnicy Śródmieście. Przynależy do diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Wybudowany został w latach 1856–1858 w stylu arkadowym według projektu Richarda Lucaego, będąc jednocześnie pierwszą murowaną świątynią w Katowicach. W późniejszych latach kościół był dwukrotnie powiększany. W latach 1945–1947 był użytkowany przez katolików, a w 1982 roku wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych. W 2001 roku wraz z wyborem ks. Tadeusza Szurmana na biskupa diecezji katowickiej świątynia stała się kościołem biskupim. Była nim do momentu rezygnacji ks. bp. Mariana Niemca ze stanowiska biskupa diecezjalnego. W 2017 roku, w 500-lecie reformacji, przy południowym wejściu do świątyni odsłonięto monument upamiętniający 14 wybitnych ewangelików związanych z Katowicami. Czytaj więcej…
Kukang bengalski – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lorisowatych. Największy przedstawiciel rodzaju kukang. Długość głowy i tułowia wynosi pomiędzy 34 a 38 centymetrów. Ma bladą głowę z widełkowatym znaczeniem, na grzbiecie biegnie ciemniejszy pas. Kolor futra zwierzęcia jest zmienny, ogólnie płowopomarańczowy z białym plamkowaniem na szyi i przednich łapach. Pojawiają się też osobniki karminowe. Nie ma ogona. Gruczoł ramienny wydziela jad zlizywany przez zwierzę. Występuje w Azji Południowo-Wschodniej, zasiedlając lasy i plantacje. Wiedzie samotne, nocne życie. Silne kończyny ułatwiają życie na drzewach. Długie zwisanie ułatwia specjalna sieć naczyń na nadgarstkach i stępie. Samica rodzi pojedynczego noworodka raz na 2 lata. Zagraża mu wyginięcie. Na kukangi poluje się choćby celem użycia ich w medycynie ludowej. Do istotnych zagrożeń zalicza się także: rozwój osadnictwa, rolnictwo oraz pozyskiwanie drewna. Czytaj więcej…
Dassault Mirage IV – francuski ponaddźwiękowy bombowiec strategiczny oraz samolot rozpoznawczy wytwórni Dassault Aviation z okresu zimnej wojny. Dwumiejscowy, dwusilnikowy samolot odrzutowy w układzie delty bez usterzenia poziomego, osiągający dwukrotną prędkość dźwięku. Oblatany w 1961 roku, służył od 1964 do 2005 roku wyłącznie we francuskim lotnictwie jako bombowiec strategiczny, przystosowany do wykonywania uderzeń nuklearnych z wykorzystaniem bomb atomowych AN-11 i AN-22 oraz pocisków rakietowych ASMP, a następnie także jako samolot rozpoznawczy dla rozpoznania strategicznego. Napęd samolotów seryjnych stanowiły dwa silniki turboodrzutowe SNECMA ATAR 9K13 o ciągu z dopalaniem 6700 kG, zamontowane obok siebie w tylnej części kadłuba. Samolot posiadał rozbudowane urządzenia walki radioelektronicznej, instalowane i unowocześniane podczas kolejnych modernizacji. Czytaj więcej…
Kaczacy – albańscy partyzanci, którzy działali w XIX i XX wieku głównie na terenie Kosowa, również na terenach Albanii, Czarnogóry oraz Macedonii Północnej. Poza działalnością partyzancką, kaczacy zajmowali się również kradzieżą bydła należącego do serbskich rolników oraz przemytem tytoniu. Cieszyli się poparciem ze strony ludności albańskiej.Władze serbskie próbowały przekonać dowódców kaczaków do wzięcia udziału po swojej stronie przeciwko Imperium Osmańskiemu podczas I wojny bałkańskiej, jednak ci się na tę propozycję nie zgodzili. Podczas tej wojny, dowodzone przez Isę Boletiniego siły liczące 20 tys. osób prowadziły walkę partyzancką w regionie Kosowa; pierwsze starcia między nimi a siłami serbskimi miały miejsce w okolicach Leposavicia i Istoka, oblegali następnie miasto Prizren oraz zdobyli Djakowicę. Podczas II wojny światowej kaczakami nazywano kolaborantów III Rzeszy narodowości albańskiej, którzy zamieszkiwali teren Jugosławii. Czytaj więcej…