W tym artykule zagłębimy się w temat Szczeć, istotnego aspektu, który wzbudził zainteresowanie w różnych obszarach społeczeństwa. Szczeć to temat, który wywołał debatę i refleksję w różnych kontekstach, ponieważ jego wpływ i wpływ rozciągają się na każdy aspekt naszego codziennego życia. Idąc tym tropem, przeanalizujemy różne aspekty związane z Szczeć, od jego pochodzenia i historii po jego dzisiejsze znaczenie. Ponadto zbadamy jego możliwe implikacje i konsekwencje, a także różne stanowiska i opinie w tej sprawie. Bez wątpienia Szczeć to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym i który zasługuje na potraktowanie z szerokiej i krytycznej perspektywy.
Korzenie tych roślin wykorzystywane są jako lecznicze (zwłaszcza D. asper). Charakterystyczne kwiatostany szczeci sukienniczej z licznymi, sztywnymi przysadkami, co najmniej od starożytności używane były jako zgrzebła do gręplowaniawełny. Kwiatostany różnych gatunków używane są po zasuszeniu do tworzenia suchych bukietów[4].
Odziomkowe, sztywne liście o nasadach obejmujących łodygę zbierają w nie wodę i w ten sposób utrudniają dostęp do pędu szkodliwym dla roślin bezkręgowcom. Z kolei sztywne przysadki wspierające kwiaty, a w czasie owocowania – owoce, działają jak katapulta służąca do wystrzeliwania owoców, uruchamiana przez trącające je ptaki i inne zwierzęta[4].
Naprzeciwległe, często nasadami zrośnięte w formę kubeczka[9] zbierającego wodę[6]. Blaszka często pierzasto wcinana[6], lirowata, ząbkowana lub całobrzega[9].
Zebrane w kuliste lub walcowate koszyczki wyrastające wsparte wyrastającymi w okółku długimi, przypominającymi elastyczne kolce[8] lub krótszymi, lancetowatymi podsadkami. Kwiaty w koszyczkach są drobne, wsparte sztywnymi i kolczasto zakończonymi przysadkami. U ich nasady znajduje się kieliszek czterokanciasty zakończony 4 ząbkami lub wycięty[9]. Kielich kubeczkowaty, na szczycie z pierścieniem włosków[6]. Płatki korony cztery, zrośnięte w krótką rurkę, na szczycie z zaokrąglonymi łatkami, białe, jasnoróżowe lub liliowe[6]. Pręciki cztery, wystające z rurki korony[9]. Zalążnia dolna, jednokomorowa, z pojedynczym zalążkiem. Szyjka słupka pojedyncza[6], zakończona niepodzielonym znamieniem[9].
Dipsacus – rośliny dwuletnie zasiedlające zwykle miejsca suche i nasłonecznione poniżej 1000 m n.p.m. Mają łodygi kolczaste, liście złączone nasadami, kwiatostany okazałe, jajowate.
Sphaerodipsacus Lange (≡ szczeciniastkaVirga) – rośliny jednoroczne i dwuletnie siedlisk świeżych i wilgotnych, sięgające na obszarach górskich wysokości do 4000 m n.p.m. Mają łodygi niekolczaste[11] lub z drobnymi kolcami[12] i niewielkie, kuliste kwiatostany[11].
↑ abDipsacus L., Plants of the World online , Royal Botanic Gardens, Kew.
↑ abcdefghiRoger Philips, Martyn Rix: The Botanical Garden. Vol. 2. Perennials and annuals. London: Macmillan, 2002, s. 321. ISBN 0-333-74890-5.
↑ZbigniewZ.MirekZbigniewZ. i inni, Vascular plants of Poland. An annotated checklist, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2020, s. 71, ISBN 978-83-62975-45-7.
↑ abcGeoffreyG.BurnieGeoffreyG. i inni, Botanica. Ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych, Niemcy: Könemann, Tandem Verlag GmbH, 2005, ISBN 3-8331-1916-0, OCLC271991134.
↑ abcdefgBogumił Pawłowski, Jasiewicz Adam (red.): Flora polska. Rośliny naczyniowe Polski i ziem ościennych. T. XIII. Warszawa, Kraków: PAN, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1972, s. 10.
↑Genus: Dipsacus L.. Germplasm Resources Information Network (GRIN-Taxonomy) . USDA, Agricultural Research Service, National Plant Germplasm System. .
↑ abcK.K.KubitzkiK.K. (red.), The Families and Genera of Vascular Plants. Vol. XIV. Flowering Plants. Eudicots, Springer-Verlag, s. 157, ISBN 978-3-319-28532-0.
↑Szafer Władysław, Kulczyński Stanisław, Pawłowski Bogumił: Rośliny polskie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1986, s. 631. ISBN 83-01-05287-2.
↑AdamA.JasiewiczAdamA., Rodzina:Dipsacaceae, Szczeciowate, BogumiłB.Pawłowski, AdamA.Jasiewicz (red.), Flora polska. Rośliny naczyniowe Polski i ziem ościennych, t. XIII, Kraków: PAN, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1972. Brak numerów stron w książce