W tym artykule będziemy eksplorować świat Tadeusz Woźniak (muzyk), zagłębiając się w jego najważniejsze i najważniejsze aspekty. Od jego wpływu na społeczeństwo po możliwe zastosowania w przyszłości – zagłębimy się w wyczerpującą analizę, która ma rzucić światło na ten ekscytujący temat. Mamy nadzieję, że poprzez badania i szczegółowe badania przedstawimy kompletną i wzbogacającą wizję, która pozwoli czytelnikowi w pełni zrozumieć znaczenie i znaczenie Tadeusz Woźniak (muzyk) w dzisiejszym świecie. Dołącz do nas w tej podróży pełnej odkryć i dociekań, podczas której zbadamy każdy aspekt Tadeusz Woźniak (muzyk), aby w pełni zrozumieć jego wpływ i potencjał.
![]() Tadeusz Woźniak w Busku-Zdroju (2013) | |
Imię i nazwisko |
Tadeusz Wojciech Woźniak |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
6 marca 1947 |
Data śmierci |
7 lipca 2024 |
Instrumenty | |
Gatunki | |
Zawód | |
Aktywność |
1966–2024 |
Wydawnictwo | |
Odznaczenia | |
![]() ![]() | |
![]() | |
Strona internetowa |
Tadeusz Wojciech Woźniak (ur. 6 marca 1947 w Warszawie, zm. 7 lipca 2024[1][2][a]) – polski muzyk, kompozytor i piosenkarz[5][6].
Karierę muzyczną rozpoczął w 1965 od śpiewania w bigbitowym zespole Dzikusy. Od 1967 występował jako solista, śpiewał najczęściej melodyjne ballady własnej kompozycji i akompaniował sobie na gitarze. Jako wykonawca największe sukcesy odniósł pod koniec lat 60. i w latach 70. Również w 1967 zadebiutował jako kompozytor; pisał muzykę teatralną i filmową oraz tworzył spektakle muzyczne i musicale – skomponował muzykę do kilkuset piosenek, prawie 100 inscenizacji w teatrach dramatycznych, wielu przedstawień Teatru Telewizji, programów poetyckich i artystycznych oraz filmów dokumentalnych i animowanych. Piosenki z jego muzyką wykonywali m.in.: Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Anna Chodakowska, Bernard Ładysz, Marcin Bronikowski, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Wojciech Malajkat, Jolanta Majchrzak i Krzysztof Majchrzak.
Urodził się jako najmłodszy z 11 dzieci Aleksandry i Stanisława Woźniaków[7]. Miał sześć sióstr (Marię, Halinę, Annę, Irminę, Antoninę i Teresę) i czterech braci (m.in. Władysława i Stanisława)[8]. W dzieciństwie przez kilka lat uczył się gry na skrzypcach i przez cztery lata uczęszczał do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie[9]. Występował w Teatrze Ziemi Mazowieckiej, w którym m.in. tańczył w balecie Kopciuszek[10]. Wziął udział w gościnnych występach Teatru Bolszoj[11]. Na początku lat 60. nauczył się grać na gitarze[12]. Jako nastolatek kilkukrotnie zmieniał szkoły, uczył się m.in. w Technikum Elektrycznym w Warszawie i Technikum przy Zakładach Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg, w których pracował w prototypowni i należał do zakładowej orkiestry symfonicznej[13]. Ukończył XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Warszawie[14].
Grał na tamburynie podczas koncertów zespołu Tajfuny[15]. Pod koniec 1965 dołączył jako wokalista do bigbitowego zespołu Dzikusy, z którym w 1966 – pod pseudonimem Daniel Dan – wystąpił na 1. Radiowej Giełdzie Piosenki i otrzymał wyróżnienie w finale Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków, po czym wyruszył w ogólnokrajową trasę koncertową[16]. Niedługo po występie w Radiowej Giełdzie Piosenki dostał zaproszenie do udziału w nagraniach w studiu Polskiego Radia, w którym w lutym 1966 nagrał piosenkę „Na dobre i złe”[17].
Na początku 1967 został wokalistą zespołu Czterech, z którym dokonał nagrań dla Programu III Polskiego Radia – zarejestrował wiersze Juliana Tuwima: „Garbus”, „Balladę o umarłej nadziei” i „Kamienice”, do których napisał muzykę[18]. „Balladę…” zaśpiewał na 2. Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu[19]. Również w 1967 wystąpił z utworem „Tyle naszego co dziś” na Telewizyjnej Giełdzie Piosenki[20]. W jednych w kolejnych wydań programu zwyciężył z balladą „Hej, Hanno”[21]. Od jesieni 1967 do lata 1968 występował jako support podczas ogólnopolskiej trasy koncertowej zespołu Niebiesko-Czarni[22]. W 1968 wystąpił z „Hej, Hanno” na 6. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[23]. W tym samym roku reprezentował Polskę na festiwalu w Soczi, na którym za utwór „To będzie syn” otrzymał drugą nagrodę w konkursie piosenki[24]. Również w 1968 zajął drugie miejsce na 3. Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu; na trzecim miejscu uplasowała się Zyta Kulczycka z piosenką autorstwa Woźniaka, który podczas występu akompaniował jej na gitarze[25]. W sezonie 1968/1969 supportował Czesława Niemena i grupę Akwarele podczas ich trasy koncertowej po Polsce[26]. W 1969 wystąpił kilkukrotnie na Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, tym razem z utworami „Nie znasz barw wielu kwiatów” i „Chciałem zaśpiewać o miłości”[27]. W tym okresie nawiązał współpracę z Jerzym Juliuszem Emirem, do którego tekstów pisał muzykę[28]. Występował w zespole Rodzina Wojciechowskiego[29]. Następnie przez cztery lata współpracował z Bolesławem Krasuskim, z którym zrealizował m.in. telewizyjne programy Ballady Świąteczne (wyemitowany w Telewizyjnym Ekranie Młodych) i Alibabki Show, a także zagrał telewizyjne koncerty w Niemczech i Brukseli oraz odbył trasy komcertowe po Rosji i Bułgarii[30].
Jesienią 1971 nagrał i wydał autorski utwór „Smak i zapach pomarańczy”, który stał się radiowym przebojem[31]. W październiku i listopadzie tego samego roku nagrał materiał na swój pierwszy album długogrający, zatytułowany po prostu Tadeusz Woźniak i wydany w 1972[32]. Na płycie umieścił m.in. utwór „Zegarmistrz światła”, za którego wykonanie otrzymał nagrodę główną (ex aequo z utworem „Jej portret” w wykonaniu Bogusława Meca[33]) na 10. KFPP w Opolu w 1972[23]. Piosenka stała się kolejnym przebojem w dorobku Woźniaka[34].
W latach 70. zajął się komponowaniem muzyki do przedstawień teatralnych. Skomponował muzykę do spektaklu Motyle są wolne (1973) w reż. Jana Machulskiego[10]. W 1974 wydał album pt. Odcień ciszy i opracował spektakl poetycko-muzyczny o tym samym tytule, który został wystawiony w Teatrze Polskim w Poznaniu[35]. W tym teatrze pracował także jako kompozytor muzyki do spektakli: Wesele (za co otrzymał nagrodę na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska”), Derby w pałacu, Horsztyński, Warszawianka, Mochnacki i Faust[36]. Za muzykę do spektaklu Odprawa posłów greckich (reż. Andrzej Witkowski) w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał nagrodę na Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu[37]. W drugiej połowie lat 70. został kierownikiem muzycznym Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w którym napisał muzykę m.in. do spektakli Lato Muminków (za pochodzącą z tego przedstawienia kołysankę otrzymał w 1979 nagrodę na 1. Festiwalu Sztuk Dziecięcych w Wałbrzychu[38]) oraz Mistrz i Małgorzata w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego[39]. Następnie pracował jako kompozytor muzyki do spektakli w teatrach m.in. w Gdańsku, Toruniu, Kaliszu, Szczecinie, Gnieźnie, Krakowie i Płocku[40]. Przygotował muzykę m.in. do spektaklu Antygona w Teatrze Ziemi Łódzkiej w 1980, inscenizacji tekstu Karola Wojtyły Promieniowanie ojcostwa w Teatrze Rozmaitości w Warszawie w 1983, sztuki Ballada i sonet w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w 1983, spektaklu Punk, czyli ballady i sonet w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie w 1986, przedstawienia muzycznego Bal w Operze w Teatrze Rozrywki w Chorzowie w 1987 i spektaklu Przygody Alicji w krainie dziwów w Teatrze Studyjnym w Łodzi w 1988[41]. Na przełomie lat 80. i 90. był kierownikiem muzycznym Teatru Polskiego w Bydgoszczy[40].
Od 1989 ściśle współpracował z Jolantą Majchrzak-Woźniak przy swoich pracach teatralnych i filmowych, sesjach nagraniowych, koncertach i programach telewizyjnych, a także – przez dziewięć lat – prowadził z nią klub kulturalny przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie[42]. W 1991 wydał album pt. Zegarmistrz światła, na który swoje dawne przeboje z lat 60. i 70. w odświeżonych aranżacjach[43]. W tym samym roku premierę kinową miał film animowany Ireneusza Czesnego i Ryszarda Szymczaka Filemon i przyjaciele, do którego napisał muzykę[44]. W 1996 zagrał koncert w telewizyjnym programie muzycznym Tak, tak – to ptak, który został zarejestrowany i wydany w formie albumu o tym samym tytule[45]. W 1997 przygotował muzykę do spektaklu dla dzieci Kubuś Puchatek, którą następnie wydał na płytach i kasetach[44]. W 1998 napisał muzykę do spektaklu Dell’amore, który był wystawiany w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Powszechnym w Łodzi i Teatrze Rampa w Warszawie, a materiał ze sztuki został wydany także na albumie studyjnym w 1999[46]. W 1999 skomponował muzykę do przedstawienia impresaryjnego dla dzieci Bajka o smoki Obiboku, którą także wydał na płycie[44].
Współtworzył i nagrał piosenkę „Pośrodku świata” wykorzystaną w czołówce serialu Plebania (2000–2012)[47]. Napisał muzykę do filmów dokumentalnych: Stadion – największe targowiska Europy (1998) i Tadeusz Różewicz (2000) Andrzeja Sapii, Apteka pod Orłem (2006) Krzysztofa Miklaszewskiego oraz Chcę żyć (2014) Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego[48]. W 2003 wydał album pt. Ballady polskie, na której umieścił piosenki powstałe do tekstów m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Bolesława Leśmiana[49]. Za płytę otrzymał nominację do nagrody Fryderyka w kategorii album roku – muzyka poetycka. W 2011 wydał album koncertowy pt. Tadeusz Woźniak Live, który zarejestrował w studiu Radia Opole[50]. W 2012 premierę miała zrekonstruowana wersja filmu Ryszarda Ordyńskiego Pan Tadeusz (1928), do której skomponował muzykę[51]. W 2013 nagrał piosenkę „Mamela”, którą zadedykował swojemu synowi, Filipowi[52]. Za film animowany Mamela (2013) otrzymał nagrodę specjalną za „artyzm dźwięku w formie dokumentalnej” na Festiwalu Form Dokumentalnych „Nurt” w Kielcach[53]. W listopadzie 2015 wydał album pt. Ziemia, który promował teledyskiem do piosenki „A ty się, Ziemio, nie bój”[54]. W 2016 z okazji 50-lecia kariery artystycznej zagrał koncert jubileuszowy w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i wystąpił z utworem „Zegarmistrz światła” w koncercie „Grand Prix Publiczności – Złote Opole” na 53. KFPP w Opolu[55]. W 2021 przekazał Bibliotece Narodowej swoje archiwum, na które złożyły się m.in. dokumenty osobiste, rękopisy, fotografie, nagrania, nagrody i dyplomy[56].
W 1968 ożenił się z piosenkarką Zytą Kulczycką, z którą miał dwóch synów: Piotra (ur. 1968) i Mateusza (ur. 1974); małżonkowie rozstali się w połowie lat 80. po 18 latach związku[57]. Następnie został mężem pianistki i piosenkarki Jolanty Majchrzak-Woźniak, z którą miał syna, Filipa (ur. 5 października 1996)[58][59]. Był także ojczymem Mariusza Jagody[60], syna z poprzedniego związku żony[61].
Deklarował się jako agnostyk – wierzył w istnienie sił wyższych, które mają wpływ na kształt świata[62]. Jego pogrzeb miał charakter świeckiej ceremonii[63]. Został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie[64] (kwatera A 34-1-5)[65].