W tym artykule zajmiemy się kwestią Tetyda (ocean), która w obecnym kontekście ma ogromne znaczenie. Tetyda (ocean) może odnosić się do szerokiego zakresu tematów, od znaczenia edukacji w dzisiejszym społeczeństwie, po życie i twórczość istotnej postaci w historii. Niezależnie od swojej natury, Tetyda (ocean) jest tematem, który budzi zainteresowanie wielu osób, ponieważ ma znaczący wpływ na nasze życie. W tym artykule zbadamy różne aspekty Tetyda (ocean), analizując jego znaczenie i rolę, jaką odgrywa w różnych kontekstach. Ponadto przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na ten temat, aby wzbogacić naszą wiedzę na ten bardzo istotny temat.
Tetyda (także Ocean Tetydy, Morze Tetydy, Neotetyda) – prehistoryczny ocean istniejący od późnego karbonu do wczesnego neogenu.
Tetyda powstała jako wielka zatoka na wschodzie Pangei, a po otwarciu swej zachodniej części zaczęła oddzielać kolejno powstające kontynenty: Laurazję od Gondwany, a następnie Afrykę od Eurazji. Tetyda uległa zamknięciu wskutek kolizji Afryki, Arabii i Indii z Eurazją. Jej miejsce zajmuje obecnie Ocean Indyjski, a jej reliktami są Morze Śródziemne, Morze Czarne, Morze Kaspijskie, Zatoka Perska i morza Archipelagu Sundajskiego[1].
Z osadów zdeponowanych w oceanie Tetydy po jego zamknięciu powstały pasma górskie orogenezy alpejskiej[1].
Nazwa oceanu pochodzi od tytanidy Tetydy (Tetys), która była siostrą i żoną Okeanosa w mitologii greckiej[1].