Nazwa Kontynent była przez lata przedmiotem zainteresowania i debaty, czy to ze względu na jej wpływ na społeczeństwo, znaczenie w określonej dziedzinie, czy też wpływ na kulturę popularną. Ponieważ zainteresowanie Kontynent stale rośnie, konieczne jest zrozumienie jego znaczenia i roli w różnych aspektach życia. W tym artykule szczegółowo zbadamy Kontynent, analizując jego wpływ, znaczenie i sposób, w jaki ukształtował znany nam świat. Od powstania do dzisiejszej ewolucji, Kontynent odegrał znaczącą rolę w różnych dziedzinach i niezwykle ważne jest zbadanie go z różnych perspektyw, aby docenić jego prawdziwy zakres.
Kontynent (łac. continens – łączny[1]) – w geografii fizycznej: olbrzymi pod względem powierzchni (rzędu kilku mln km²) obszar lądu, otoczony (oblany) ze wszystkich stron morzami i oceanami, a z innymi kontynentami połączony co najwyżej wąskimi przesmykami (Ameryka Północna i Ameryka Południowa, Eurazja i Afryka)[1][2][3]. W geotektonice i geomorfologii, kontynent określa się jako lądową część cokołu (bloku) kontynentalnego (do którego należy szelf kontynentalny z morzami szelfowymi)[4][2][3], kontynent obejmuje więc także przybrzeżne wyspy, znajdujące się na tym samym cokole kontynentalnym[5].
Liczba kontynentów budzi kontrowersje[6]. Na gruncie geografii fizycznej, geologii i geotektoniki wyróżnia się[1][2][3] 6 kontynentów[7]:
Jednak w innym podziale Europa i Azja traktowane są jako osobne kontynenty, co oznacza istnienie 7 kontynentów[9][10].
Kolejnym kontynentem mogłaby być Zelandia, która oderwała się od Australii około 70 mln lat temu. Aż 94% tego postulowanego kontynentu znajduje się pod powierzchnią wody, a pozostałe 6% to Nowa Zelandia i okoliczne wyspy[11].