Tibor Szamuely

W dzisiejszym świecie Tibor Szamuely to temat, który przyciągnął uwagę i zainteresowanie dużej liczby osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na obecne społeczeństwo, czy wpływ na różne obszary życia codziennego, Tibor Szamuely stał się stałym tematem rozmów między ekspertami a ogółem społeczeństwa. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty związane ze zmienną Tibor Szamuely, analizując jej znaczenie, implikacje i ewolucję w czasie. Od samego początku do ostatecznego wyniku, Tibor Szamuely stanowi temat bardzo interesujący, który zasługuje na zbadanie z różnych punktów widzenia.

Tibor Szamuely
Ilustracja
Tibor Szamuely
Data i miejsce urodzenia

27 grudnia 1890
Nyíregyháza, Królestwo Węgier, Austro-Węgry

Data i miejsce śmierci

2 sierpnia 1919
Wiener Neustadt, Republika Niemieckiej Austrii

Béla Kun i Tibor Szamuely. Budapeszt, 1 maja 1919.

Tibor Szamuely (ur. 27 grudnia 1890 w Nyíregyházie, zm. 2 sierpnia 1919 w Wiener Neustadt) – węgierski polityk komunistyczny i dziennikarz.

Szamuely urodził się w żydowskiej rodzinie i dołączył do Węgierskiej Partii Socjaldemokratycznej w młodym wieku. Podczas I wojny światowej został wzięty do niewoli i spędził dwa lata w rosyjskich obozach jenieckich. W tym samym czasie zainteresował się komunizmem; po zakończeniu I wojny światowej wraz z Bélą Kunem kierował grupą komunistycznych węgierskich jeńców wojennych w Moskwie i brał udział w wojnie domowej po stronie komunistów. Następnie Szamuely przebywał w Niemczech i uczestniczył w powstaniu Spartakusa w styczniu 1919. Po jego upadku powrócił na Węgry i objął kierownicze stanowisko w nowo utworzonej Komunistycznej Partii Węgier.

Po utworzeniu Węgierskiej Republiki Rad w 1919 r. Szamuely objął funkcję komisarza ds. edukacji, a następnie jako komisarza ds. wojskowych. Był jednym z najbardziej radykalnych przywódców Republiki i działał na rzecz natychmiastowego stłumienia wszystkich działań kontrrewolucyjnych. Po obaleniu Republiki przez rumuńskie wojsko, Szamuely próbował uciec do Austrii, ale został aresztowany przez austriackie służby graniczne, a następnie zamordowany lub popełnił samobójstwo.

Bibliografia

  • András Simor: Így élt Szamuely Tibor, Móra Könyvkiadó. (Budapest, 1978)