Tomasz Mackiewicz

Wygląd przypnij ukryj Tomasz Mackiewicz
Data i miejsce urodzenia

13 stycznia 1975
Częstochowa lub Działoszyn

Data i miejsce śmierci

30 stycznia 2018
Nanga Parbat, Pakistan

Obywatelstwo

polskie

Strona internetowa

Tomasz Mackiewicz, ps. „Czapkins”, „Czapa” (ur. 13 stycznia 1975 w Częstochowie lub Działoszynie, zm. 30 stycznia 2018 na Nanga Parbat) – polski himalaista, laureat Kolosa 2008.

Życiorys

Urodził się 13 stycznia 1975 w Częstochowie lub Działoszynie jako syn Witolda Mackiewicza, późniejszego prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Dziennikarstwa Obywatelskiego. Dzieciństwo spędził w Działoszynie, do szkoły średniej chodził w Częstochowie. W młodości przez kilka lat był uzależniony od heroiny, leczył się w ośrodkach Monaru m.in. na Mazurach. Następnie podróżował po świecie, w dużej mierze autostopem. Trafił do ośrodka misyjnego Jeevodaya w Indiach, gdzie zajmował się różnymi pracami, w tym uczył języka angielskiego trędowate dzieci, którymi opiekowała się Helena Pyz. Tam też przeżył nawrócenie; zainteresował się również wspinaczką. Ukończył studia. Pracował w Irlandii, gdzie poznał Marka Klonowskiego. W Polsce prowadził przedsiębiorstwo zajmujące się stawianiem masztów na potrzeby przyszłych farm wiatrowych.

Wraz z Markiem Klonowskim przez 24 dni wędrowali po lodowcach Alaski i Kanady, zdobywając w tym czasie najwyższy kanadyjski szczyt – górę Logan (5959 m). W 2008 „za wyczerpujący trawers Mount Logan” otrzymali nagrodę Kolosa w kategorii wyczyn roku. Był to jego pierwszy poważny wyczyn wysokogórski. Pieniądze na swoje wyprawy zbierał, między innymi, za pomocą crowdfundingu.

W 2009 zdobył samotnie Chan Tengri w Tienszanie, z której to wyprawy w 2014 wyprodukował dokumentalny film krótkometrażowy pt. „Jak dobrze być poziomką”. Następnie wielokrotnie, początkowo z Markiem Klonowskim, usiłował dokonać zimowego wejścia na Nanga Parbat, który był wówczas, obok K2, jednym z dwóch niezdobytych jeszcze zimą szczytów Korony Himalajów i Karakorum. Dla niedysponujących dużym budżetem wspinaczy istotne było także to, że zimowe pozwolenie od władz pakistańskich było trzydziestokrotnie tańsze od tego na okres letni, ponadto w zimie szczyt atakowali nieliczni tylko wspinacze. Swój projekt zdobycia góry nazwali Nanga Dream. Podczas wspinaczki z Klonowskim osiągnął wysokość 7400 metrów, z kolei na przełomie 2015 i 2016, wraz z Francuzką Élisabeth Revol, dotarł na wysokość 7200 metrów. W tym czasie kilka zespołów próbowało zdobyć Nanga Parbat, w tym Marek Klonowski z zespołem; pierwszy raz udało się to w lutym 2016 międzynarodowej ekipie w składzie Simone Moro, Alex Txikon i Muhammad Ali. Mackiewicz kwestionował to osiągnięcie, twierdząc, że nie dotarli na sam szczyt góry. Nanga Parbat była jedynym ośmiotysięcznikiem, na który się wspinał.

Wyprawa na Nanga Parbat 2017/2018

Mackiewicz (po raz siódmy) z Élisabeth Revol (po raz czwarty) podjęli kolejną próbę wejścia zimowego (w stylu alpejskim i sportowym bez wspomagania tlenem z butli) na Nanga Parbat w styczniu 2018 i według niektórych źródeł, wieczorem 25 stycznia oboje dotarli na szczyt. Podczas schodzenia pogoda uległa załamaniu. Według relacji Élisabeth Revol Tomasz Mackiewicz nabawił się choroby wysokościowej, ślepoty śnieżnej oraz licznych odmrożeń. Francuzka sprowadziła partnera do wysokości około 7200 metrów i 26 stycznia wyruszyła w dalszą drogę powrotną, zostawiając go w szczelinie. Zgodnie z opinią doktora Frédérica Champly’ego, francuskiego specjalisty od medycyny wysokogórskiej, w momencie rozstania Polak przejawiał objawy obrzęku płuc w ostatnim stadium i na tej wysokości mógł jeszcze przeżyć nie więcej niż trzy do pięciu godzin. 27 stycznia na ratunek wspinaczom wyruszyli członkowie polskiej Narodowej Wyprawy Zimowej na K2Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor – którzy zostali przetransportowani śmigłowcem spod K2 na Nanga Parbat (na około 4800 m n.p.m.). Bielecki i Urubko dotarli w rekordowym czasie (około 8 godzin), po nocnej wspinaczce, do Élisabeth Revol, z którą spotkali się na wysokości około 6000 metrów 28 stycznia tuż przed drugą w nocy czasu pakistańskiego. Zespół sprowadził himalaistkę na teren dostępny dla śmigłowców ratunkowych, jednak nie zdecydował się na wyruszenie po Mackiewicza ze względu na zbliżające się załamanie pogody i nikłe szanse powodzenia akcji ratunkowej. Mimo to wyprawa ratunkowa odbiła się szerokim echem w polskich i zagranicznych mediach i została doceniona za postawę uczestników.

W marcu 2018 ojciec Tomasza, Witold, otrzymał z Pakistanu akt zgonu, w którym jako datę śmierci przyjęto 30 stycznia.

Życie prywatne

Żonaty z Joanną, z którą się rozwiódł; miał z nią synów (bliźniaków Maxymiliana i Xawerego) oraz córkę Antoninę. Prochy Xawerego zaniósł na górę Chan Tengri. Był w związku nieformalnym z Anną Solską, z którą miał córkę Zoję; wspólnie wychowywali też Antka, syna Anny.

Jego pseudonimy Czapkins lub Czapa wynikały z upodobania do noszenia nakryć głowy.

Publikacje

Biografia Tomasza Mackiewicza została spisana przez polskich i zagranicznych autorów w formie m.in. publikacji książkowych:

Przypisy

  1. Tomek Mackiewicz pozostanie na Nanga Parbat. wspinanie.pl. .
  2. a b Dominik Szczepański: Tomasz Mackiewicz z Częstochową w życiorysie. wyborcza.pl. .
  3. Pochodzący z Łódzkiego himalaista Tomasz Mackiewicz w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Wraz z towarzyszką utknął na górze Nanga Parbat. eska.pl, 2018-01-26. .
  4. a b c d e f g Marcin Piątek: Tomasz Mackiewicz: himalaista i samouk. polityka.pl. .
  5. a b c d e f g h Tomasz „Czapa” Mackiewicz. Wariat i jego Nanga Parbat. Kiedyś uciekł heroinie, teraz goni wielkie marzenie. gazetakrakowska.pl. .
  6. a b c d Jak Tomasz Mackiewicz z heroinisty stał się himalaistą. przegladsportowy.pl. .
  7. Pokazał, jak powstać z upadku i żyć pełnią życia. Helena Pyz o Tomku Mackiewiczu. Katolicka Agencja Informacyjna ekai.pl, 2018-01-28. .
  8. Jak wejść na ośmiotysięcznik, łamiąc wszelkie reguły. Niezwykła historia Tomasza Mackiewicza. wyborcza.pl. .
  9. Tomasz Mackiewicz. Kim jest himalaista z Nanga Parbat. on.interia.pl. .
  10. Kolosy 2008 – relacja. .
  11. Spotkanie z Tomkiem Mackiewiczem w Krakowie. wspinanie.pl. .
  12. a b Jak dobrze być poziomką – Khan Tengri 2009. tomek mackiewicz 2014-09-28. .
  13. Tomek Mackiewicz i Elisabeth Revol są na 7200 m. wspinanie.pl. .
  14. Bielecki i Czech zrezygnowali ze zdobycia Nanga Parbat. wpolityce.pl. .
  15. Stanęli na szczycie! Nanga Parbat zdobyta w zimie po raz pierwszy. national-geographic.pl. .
  16. a b Nanga Parbat. Jak udowodnić światu, że zdobyło się ośmiotysięcznik?. sport.pl, 30 stycznia 2018. .
  17. Wpis na blogu. czapkins.blogspot.com. .
  18. a b Janusz Majer: nie ma szans na akcję ratunkową po Tomasza Mackiewicza. Onet Sport, 2018-01-28. .
  19. Adam Bielecki potwierdza: Mackiewicz i Revol zdobyli Nanga Parbat. sport.pl. .
  20. Fakty TVN: Kolejny wypadek pod K2 i ostatni film Elisabeth Revol. „Ona żyje jeszcze w traumie decyzji”. .
  21. Opinia medyczna dra Frédérica Champly’ego sporządzona na podstawie analizy wersji wydarzeń i informacji przedstawionych przez Elisabeth Revol. .
  22. Śmigłowce pod Nanga Parbat. Trwa akcja ratunkowa. Revol: Jestem głodna, spragniona, spałam pięć minut. wyborcza.pl. .
  23. MichałM. Korniewicz MichałM., ''#NangaParbat #Bielicki and #Urubko have just reached #Revol !!!'' , Twitter, 27 stycznia 2018   (ang.).
  24. Krzysztof Wielicki dla RMF FM o akcji ratunkowej pod Nanga Parbat: Zrobili robotę i tyle , www.rmf24.pl, 28 stycznia 2018  .
  25. Podjęcie akcji ratunkowej po Tomka Mackiewicza niemożliwe. wspinanie.pl, 28 stycznia 2018. .
  26. Nanga Parbat, Elisabeth Revol reached by Adam Bielecki and Denis Urubko. planetmountain.com, 27 stycznia 2018. . (ang.).
  27. Media na całym świecie pod wrażeniem akcji Polaków na Nanga Parbat. sport.onet.pl, 2018-01-28. .
  28. Poruszające pożegnanie ojca z Tomaszem Mackiewiczem. Uwaga!, 2018-03-20. . . (pol.).
  29. Tego o Tomaszu Mackiewiczu nie wiedzieliście. „Newsweek” ujawnia szczegóły niezwykłego życia himalaisty, „naTemat.pl”  .
  30. Konrad Szczęsny: „One już wiedzą, że tata został na górze. Że nie wróci”. Viva!, 2018-01-29. .
  31. „Oddałabym wszystkie te pieniądze, żeby wrócił...” – wzruszające słowa partnerki Tomasza Mackiewicza. polki.pl. .
  32. „Tomek Mackiewicz il sognatore ribelle” – włoska książka o polskim himalaiście   (pol.).
Kontrola autorytatywna (osoba):