W dzisiejszym świecie Trybunał inkwizycji w Gubbio nadal jest tematem dużego zainteresowania i debaty zarówno wśród ekspertów, jak i hobbystów. Wraz z postępem technologii i globalizacją Trybunał inkwizycji w Gubbio pozostaje aktualny w naszym nowoczesnym społeczeństwie i nadal wywołuje szereg mieszanych emocji i opinii. W tym artykule zbadamy różne aspekty Trybunał inkwizycji w Gubbio i jego wpływ na nasze codzienne życie, badając wszystko, od jego początków po jego obecny wpływ na świat. Dodatkowo przeanalizujemy różne punkty widzenia i kontrowersje wokół Trybunał inkwizycji w Gubbio, aby zapewnić pełny i zrównoważony pogląd na ten ważny temat.
Trybunał inkwizycji w Gubbio – sąd inkwizycyjny z siedzibą w Gubbio w Państwie Kościelnym, działający w latach 1631–1860 (z krótką przerwą 1808–1815), należący do struktur inkwizycji rzymskiej. Był kierowany przez dominikanów.
Trybunał w Gubbio został utworzony w 1631 przez papieża Urbana VIII, w następstwie aneksji przez Państwo Kościelne księstwa Urbino, dotąd nieobjętego jurysdykcją inkwizycji. Pierwszym inkwizytorem został dominikanin Vincenzo Maria Cimarelli. Niewiele wiadomo o funkcjonowaniu trybunału inkwizycji w Gubbio. Skąpo zachowana dokumentacja informuje o istniejących w tym okręgu napięciach związanych z przywilejami podatkowymi urzędników inkwizycji. W XVIII wieku trybunał ten zaliczany był w zakonie dominikańskim do trybunałów trzeciej (najniższej) klasy.
W wyniku inwazji napoleońskiej Francji na Państwo Kościelne w 1808 trybunał w Gubbio na kilka lat uległ faktycznej likwidacji. Konwent dominikanów w Gubbio został rozwiązany na mocy dekretu Napoleona jako króla Włoch z 25 kwietnia 1810. Jednak po odnowieniu Państwa Kościelnego w 1815 działalność inkwizycji w Gubbio została wznowiona i trwała aż do aneksji przez Królestwo Sardynii w 1860. Władze sardyńskie zniosły inkwizycję na mocy dekretu z 27 września 1860.
Na czele trybunału stał inkwizytor wywodzący się z lombardzkiej prowincji zakonu dominikanów. Jego jurysdykcji podlegały diecezje Gubbio, S. Angelo in Vado, Cagli, Fossombrone i Urbino.
Lista inkwizytorów Gubbio znana jest jedynie częściowo. Wynika to z faktu, że podstawowym źródłem dla rekonstrukcji tej listy jest katalog sporządzony w 1729–1734 przez dominikańskiego historyka Domenico Francesco Muzio. Nie było natomiast żadnego historyka, który kontynuowałby tę listę do rozwiązania trybunału w 1860, stąd dane zwłaszcza dla XIX wieku są niepełne i wyrywkowe.