Vivaldi (przeglądarka)

W dzisiejszym świecie Vivaldi (przeglądarka) staje się coraz bardziej istotny. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym, Vivaldi (przeglądarka) stał się tematem wspólnego zainteresowania wielu różnych osób. Wpływ Vivaldi (przeglądarka) jest niezaprzeczalny, ponieważ wpływa na tak różnorodne aspekty, jak gospodarka, technologia, zdrowie, relacje międzyludzkie, a nawet środowisko. Z tego powodu niezbędna jest dogłębna analiza zjawiska Vivaldi (przeglądarka), jego implikacji i możliwych konsekwencji w perspektywie krótko- i długoterminowej. W tym artykule szczegółowo zbadamy wszystkie aspekty związane z Vivaldi (przeglądarka), aby zapewnić wszechstronną i wzbogacającą wizję na ten temat, który tak bardzo nas interesuje.

Vivaldi
Logo Vivaldi
Logo programu
Autor Vivaldi Technologies
Pierwsze wydanie 1.0.435.42 6 kwietnia 2016; ponad 9 lat temu
Aktualna wersja stabilna 7.2 (3628.127)
(17 kwietnia 2025) [±]
Język programowania C++
Platforma sprzętowa x86, x86 64, arm
System operacyjny Windows, macOS, Linux, Android
Rodzaj przeglądarka internetowa
Licencja freeware
Strona internetowa

Vivaldi – bezpłatna przeglądarka internetowa, aplikacja własnościowa o zamkniętym kodzie źródłowym stworzonym przez Vivaldi Technologies.

Vivaldi Technologies założył wraz z Tatsuki Tomitą współzałożyciel i były dyrektor generalny Opera Software ASA Jona Stephensona von Tetzchnera[1]. Przeglądarka Vivaldi ożywia stare, popularne funkcje z przeglądarki Opera 12 i wprowadza nowe funkcje. Przeglądarka jest aktualizowana cotygodniowo[2][3]. Pierwsza stabilna wersja przeglądarki ukazała się 6 kwietnia 2016 roku[4].

Cechy i komponenty

Vivaldi ma minimalistyczny interfejs z podstawowymi ikonami, czcionkami i kolorami, które zmieniają się w zależności od tła wyświetlanej strony internetowej[5]. Przeglądarka umożliwia również dostosowanie wyglądu elementów interfejsu użytkownika, takich jak kolor tła, tapeta w nowej karcie, położenie paska adresu oraz położenie paneli[6]. Vivaldi posiada także wbudowaną funkcję grupowania kart, informowania o nieprzeczytanych kartach oraz komunikaty z miniaturkami załadowanych w tle stron[7].

Możliwości

Vivaldi oferuje możliwość grupowania kart, nanoszenia notatek na stronach internetowych, umieszczania notatek w zakładkach oraz obsługę gestów myszy i klawiatury[8][9]. Ponadto użytkownicy mogą umieszczać zakładki na stronie „szybkiego wybierania” w celu szybszego ich znalezienia[10]. Vivaldi wspiera liczne gesty myszy, pozwalające np. przełączać zakładki, i aktywację skrótów klawiaturowych[11].

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne