Vulture

W dzisiejszym świecie Vulture reprezentuje bardzo istotną i aktualną kwestię, która ma wpływ na ludzi w każdym wieku i kulturach. Od kilkudziesięciu lat Vulture jest przedmiotem studiów i badań mających na celu zrozumienie jego wpływu na różne aspekty codziennego życia. W tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie i znaczenie Vulture, a także jego implikacje w obszarach społecznych, kulturowych, ekonomicznych i naukowych. Poprzez wyczerpującą i szczegółową analizę będziemy starali się rzucić światło na najnowsze trendy i odkrycia związane z Vulture, aby dać czytelnikowi szerszą i wzbogacającą perspektywę na ten fascynujący temat.

Vulture
Ilustracja
Logo
Typ strony

strona internetowa

Komercyjna

tak

Data powstania

2007

Właściciel

Vox Media

Wersje językowe

angielska

Strona internetowa

Vulture (zapisywane często jako VULTURE) – amerykański internetowy magazyn założony w 2007 roku, jako dział magazynu New York, poświęcony rozrywce: wiadomościom, wywiadom i prezentacjom ze świata muzyki, filmu, rynku księgarskiego i recenzjom.

Sloganem magazynu jest „devouring culture” („pożeranie/pochłanianie kultury”).

Historia i profil

Serwis Vulture został założony w 2007 roku jako nowojorska witryna poświęcona rozrywce i kulturze, z akcentem na podsumowania telewizyjne i ogólne wiadomości z Hollywood[1]. Vulture, założony jako dział NYmag.com, dołączył do innych jego codziennych ofert, takich jak blog kulinarny Grub Street i Daily Intel. Kierowanie serwisem zostało powierzone Melissie Maerz, pracującej wcześniej w magazynie Spin oraz Danowi Koisowi, niezależnemu pisarzowi i byłemu dyrektorowi ds. rozwoju w Scott Rudin Productions[2]. Z czasem Vulture rozszerzył swoją ofertę stając się serwisem oferującym użytkownikom kompleksową relację z telewizji, filmów, muzyki, sztuki, książek, teatru, komedii, podcastów i innych mediów[1].

W 2010 roku Vulture został przekształcony w samodzielny magazyn internetowy, Vulture.com, będący miejscem dla krytyki, komentarzy, wiadomości i sumowania ocen nowojorskich blogerów i krytyków. Jego działalności miał przyświecać slogan: „devouring culture” („pożeranie/pochłanianie kultury”)[3].

W lutym 2012 roku Vulture, jako samodzielny serwis rozrywkowy, został przeniesiony do własnej domeny internetowej pozostając nadal głęboko zintegrowany z magazynem New York; w styczniu zanotował ponad 4 miliony unikalnych użytkowników miesięcznie. W marcu jego redaktor, Josh Wolk ogłosił, że do serwisu dołączają Jessica Grose i Gilbert Cruz, odpowiednio jako zastępca redaktora i starszy redaktor[4]. W 2014 roku Gilbert Cruz zastąpił Josha Wolka na stanowisku redaktora naczelnego Vulture, który w pierwszym kwartale tego roku notował przeciętnie 7,7 miliona unikalnych użytkowników miesięcznie[5]. W 2015 roku kolejnym redaktorem naczelnym Vulture został Neil Janowitz, pracujący przedtem jako asystent redaktora zarządzającego EW.com[6].

W marcu 2018 roku New York Media (wydawca magazynu New York i Vulture) przejął od Awl Network serwis komediowo-newsowy Splitsider. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. New York Media zaplanował połączenie Splitsidera (działającego od 2010 roku) z Vulture.com w ramach nowej sekcji komediowej[7]. Oficjalna promocja Vulture Comedy miała miejsce 21 maja[8].

We wrześniu 2019 roku New York Media, dotychczasowy właściciel magazynu New York, został zakupiony przez przedsiębiorstwo Vox Media[9].

W 2023 roku redakcja Vulture postanowiła zapełnić pustkę w dziedzinie doceniania akcji kaskaderskich w kinie, przygotowując pierwszą edycję swoich nagród Stunt Awards (Nagród Kaskaderskich), będących uhonorowaniem najlepszych i najbłyskotliwszych filmów akcji (i akcji w filmach), jakie były prezentowane w poprzednim roku[10].

Vulture Festival

W 2014 roku zainaugurowany został Vulture Festival, na który złożyły się panele na żywo i wywiady w konwencji jeden na jednego z twórcami i aktorami z popularnych programów telewizyjnych, filmów i podcastów. W 2017 roku festiwal, według Pam Norwood, szefowej zespołu ekspertów magazynu New York, potroił liczbę imprez od czasu swego powstania i sprzedał dwa razy więcej karnetów Vulture niż w 2016 roku. W 2017 roku poszerzono zakres festiwalu o różnorodne wydarzenia interaktywne, związane z programami telewizyjnymi[11].

Vulture w serwisach agregujących

Recenzje filmowe Vulture są cytowane w serwisie agregującym recenzje, Metacritic[12] natomiast klasyfikacje albumów muzycznych w Album of the Year[13].

Przypisy

Linki zewnętrzne