Wład Uzurpator

W dzisiejszym świecie Wład Uzurpator to temat/koncepcja/osoba, który zyskał duże znaczenie i zainteresowanie w różnych obszarach społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o politykę, naukę, sztukę, czy życie codzienne, Wład Uzurpator zaznaczył się przed i po w sposobie, w jaki ludzie postrzegają i podchodzą do różnych aspektów życia. Jej wpływ widać w sposobie rozwoju rozmów, podejściu do pewnych problemów czy sposobie podejmowania decyzji. Wład Uzurpator wywołał kontrowersje, inspiracje, refleksje i działania, stając się kluczowym elementem zrozumienia złożoności dzisiejszego świata. W tym artykule zbadamy wpływ Wład Uzurpator i przeanalizujemy jego wpływ w różnych obszarach, a także możliwe implikacje na przyszłość.

Wład Uzurpator
ilustracja herbu
hospodar Wołoszczyzny
Okres

od 1394
do 1396

Poprzednik

Mircza Stary

Następca

Mircza Stary

Dane biograficzne
Dynastia

Basarabów

Data śmierci

ok. 1397

Wład, wojewoda wołoski, składa hołd i przyrzeka wierny sojusz Władysławowi, królowi polskiemu, i Jadwidze, królowej, 4 maja 1396 roku

Wład I Uzurpator, rum. Vlad Uzurpatorul (zm. ok. 1397) – hospodar wołoski w latach 13951396.

Jego pochodzenie jest niepewne, być może był nieślubnym dzieckiem hospodara Dana I z dynastii Basarabów. Wprowadzony na tron dzięki poparciu hospodara mołdawskiego Stefana I, Turcji i Polski. W 1395 odparł węgierską próbę przywrócenia na tron Mirczy Starego, jako pierwszy na Wołoszczyźnie prosząc o interwencję turecką. Jako jedyny hospodar wołoski uznał w 1396 zwierzchnictwo króla polskiego Władysława Jagiełły. W tym samym roku okazał wrogość wobec wyprawy Zygmunta Luksemburskiego przeciwko Turkom – klęska wyprawy w bitwie pod Nikopolis i opanowanie przez Turków terenów na południe od Dunaju spowodowały jednak odwrócenie się od Włada bojarów wołoskich, którzy obawiali się potęgi tureckiej. W efekcie Wład został po walce pojmany przez wojewodę siedmiogrodzkiego Ścibora ze Ściborzyc i wydany Węgrom, a na tron bojarzy zaprosili z powrotem Mirczę Starego.

Bibliografia

  • J. Demel: Historia Rumunii. Wrocław – Warszawa – Kraków: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, 1970, s. 118-119.
  • J. Rajman: Encyklopedia średniowiecza. Kraków: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2006, s. 1032-1033. ISBN 83-7435-263-9.