W tym artykule szczegółowo zbadamy Władysław Sowicki, analizując jego wpływ, znaczenie i konsekwencje dla dzisiejszego społeczeństwa. Od momentu powstania do chwili obecnej Władysław Sowicki przyciąga uwagę wielu osób, wywołując debatę i refleksję w różnych sektorach. W trakcie tej analizy zbadamy kluczowe aspekty, które sprawiają, że Władysław Sowicki jest tematem zainteresowania, a także jego możliwe reperkusje w sferze społecznej, politycznej, ekonomicznej i kulturalnej. Dzięki kompleksowej i krytycznej wizji będziemy starali się w pełni zrozumieć znaczenie Władysław Sowicki w obecnym kontekście, oferując pełny przegląd, który pozwoli czytelnikowi zagłębić się w jego znaczenie i zakres.
Data i miejsce urodzenia |
12 marca 1911 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
31 grudnia 1954 |
Narodowość | |
Język |
polski |
Alma Mater |
Państwowa Szkoła Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie |
Dziedzina sztuki | |
Epoka | |
Nagrody | |
Pierwsza nagroda Międzynarodowego Konkursu na Projekt Mebli Składanych zorganizowanego przez Museum of Modern Art w Nowym Jorku |
Władysław Józef Sowicki (ur. 12 marca 1911 w Bieżanowie, zm. 31 grudnia 1954 w Łodzi) – polski architekt wnętrz, artysta plastyk, absolwent krakowskiej Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przed wybuchem II wojny światowej członek Szczepu Rogate Serce Stanisława Szukalskiego i Spółdzielni Artystów ŁAD, po wojnie Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Łódzki, Związku Autorów, Kompozytorów i Wydawców ZAiKS. Współpracował z Biurem Nadzoru Estetyki Produkcji (IWP) oraz Cepelią.
Władysław Sowicki urodził się 12 marca 1911 roku w Bieżanowie, małej miejscowości leżącej pomiędzy Krakowem a Wieliczką. Był jednym z ośmiorga dzieci Jana Sowickiego i Honoraty z Kaczmarczyków. Uczył się w Państwowym Gimnazjum Humanistycznym w Wieliczce. W 1929 roku rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego (PSSZiPA) w Krakowie, gdzie ukończył Wydział Ogólny i Wydział Specjalny Architektury Wnętrz. 16 czerwca 1934 roku złożył ostateczny egzamin z nauk teoretycznych oraz ze sprawności artystyczno-technicznej z wynikiem bardzo dobrym[1]. We wrześniu tego samego roku rozpoczął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (ASP), w czerwcu 1935 roku został przyjęty do pracowni specjalnej Architektury Wnętrz prowadzonej przez profesora Wojciecha Jastrzębowskiego. W tym samym roku zajął trzecie miejsce w ładowskim konkursie na projekt pokoju mieszkalnego i został zaproszony do zostania członkiem Spółdzielni Artystów ŁAD. W czerwcu 1938 roku ukończył studia na warszawskiej ASP ze specjalnością w architekturze wnętrz broniąc pracę dyplomową pt. "Projekt kaplicy w miejscu pamiątkowym" wykonaną pod kierunkiem prof. Jastrzębowskiego[2]. W październiku tego samego roku został studentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (WA PW), a w semestrze letnim rozpoczął pracę w charakterze asystenta na kursie Kompozycji Brył i Płaszczyzn oraz w Katedrze Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. Niestety wybuch wojny przekreślił rozwój kariery pedagogicznej Sowickiego oraz zmusił go do przerwania studiów na WA PW. Jednakże nie zakończył jego działalności artystycznej – do czasu Powstania projektant przebywał w Warszawie zajmując się projektowaniem wnętrz. Po wybuchu Powstania został wywieziony, razem z żoną Marią Szczygłówną, do obozu przejściowego dla ludności cywilnej w Pruszkowie Dulag 121. Nie są znane losy Władysława Sowickiego po przewiezieniu do obozu, z rodzinnych przekazów wiadomo, że udało mu się z niego wydostać.
Po zakończeniu działań wojennych Sowicki zamieszkał razem z żoną w Łodzi. Wrócił do działalności projektowej i artystycznej. W 1946 roku zaczął współpracę z Biurem Nadzoru Estetyki Produkcji oraz Cepelią. W tym samym roku zasilił szeregi Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Łódzki w Sekcji Architektury Wnętrz i Przemysłu Artystycznego, a od 1948 roku należał do Związku Autorów, Kompozytorów i Wydawców "ZAiKS".
Władysław Sowicki umarł w 1954 roku. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi, a autorem jego nagrobka jest wybitny rzeźbiarz – Antoni Biłas.
W 1929 roku, razem z innymi uczniami PSSZiPA, Sowicki wstąpił do Szczepu Rogate Serce, grupy artystycznej założonej przez charyzmatycznego Stanisława Szukalskiego. Wszyscy członkowie Szczepu, na potrzeby działalności szczepowej. przyjęli nowe miana, które miały brzmieć bardziej słowiańsko i manifestować przynależność do grupy. Tylko dwóch członków nie zgodziło się na zmianę, jednym z nich był Władysław Sowicki, pozostając Władysławem z Bieżanowa[3]. Szukalszczycy często prezentowali swój dorobek artystyczny na wystawach, a Władysław Sowicki brał udział w ośmiu z nich. Pierwsza zbiorowa wystawa członków Szczepu miała miejsce w listopadzie 1930 roku w Małopolskim Towarzystwie Rolniczym w Krakowie. Znalazło się na niej 6 prac Sowickiego – Litawor; Rymwid; Witaj krępaku; W roku 1863; Chrystus; Piast[4]. Wystawę pokazywano także w Katowicach i Poznaniu. Na kolejnej wystawie, która odbyła się w sierpniu 1931 roku w Akademii Handlowej w Krakowie pokazano 5 prac Sowickiego – Cierpliwy Polak, a obłudny Niemiec; Projekt domu; Rozpoczęcie (Lech); Trzech bojowników; Łokietek Wygnaniec[5]. Prace z tej wystawy zostały zaprezentowane także w warszawskim gmachu Zachęty oraz w salonie Kotkowskiego w Łodzi. Kolejna wystawa została pokazana w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, w marcu 1932 roku. Sowicki wystawił tam 5 swoich prac – Cierpliwy Polak, a obłudny Niemiec; Projekt domu; Rozpoczęcie (Lech); Trzech bojowników; Łokietek Wygnaniec[6]. W tym samym roku, w lipcu, miała miejsce ostatnia wystawa, w której udział brał Władysław Sowicki. Zorganizowano ją w Muzeum Miejskim w Bydgoszczy, pokazano na niej 4 prace Sowickiego – Cierpliwy Polak, a obłudny Niemiec; Projekt domu; Rozpoczęcie (Lech); Łokietek Wygnaniec[7]. W 1932 roku Władysław Sowicki opuścił szeregi Szczepu razem z Jerzym Baranowskim, Stanisławem Gliwą, Czesławem Kiełbińskim, Marianem Konarskim i Norbertem Strassbergiem.
Twórczość Władysława Sowickiego obejmowała projekty architektury, obiektów wystawienniczych, przestrzennych obiektów architektoniczno-plastycznych, architektury wnętrz, mebli, plakatu, biżuterii, ceramiki, zabawek, obuwia. Prace z lat 1934-1937 projektowane były w stylistyce polskiego art déco, końcówka lat trzydziestych to zwrot w kierunku półmodernizmu, lata powojenne przyniosły monumentalizm założeń socjalistycznych z elementami klasycyzującymi.
1935
1936
1937
1938
1939
1940
1947
1948
1949
1950
1951
1952
1937
1938
1939
1952
1948
1932
1937
1945
1948
1949
1953
1937
1939
1943
1948
1951