W tym artykule zbadamy fascynujący świat Wacław Holewiński i wszystkie różne aspekty, które go tworzą. Od jego pochodzenia i ewolucji po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo – zanurzymy się w podróż pełną odkryć i nauki. Przeanalizujemy jego implikacje w różnych dziedzinach, od nauki i technologii po sztukę i kulturę. Krytycznym i refleksyjnym spojrzeniem zagłębimy się w pozytywne i negatywne aspekty Wacław Holewiński, a także jego wpływ na nasze codzienne życie. Dołącz do nas w tej wycieczce i odkryj wszystko, co warto wiedzieć o Wacław Holewiński.
Data i miejsce urodzenia |
27 marca 1956 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
pisarz, prawnik, redaktor, działacz opozycji demokratycznej |
Odznaczenia | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Wacław Holewiński (ur. 27 marca 1956 w Warszawie) – polski pisarz, prawnik, wydawca, redaktor, działacz opozycji demokratycznej i więzień polityczny w PRL.
Od 1977 był współpracownikiem Niezależnej Oficyny Wydawniczej, od 1978 do ogłoszenia stanu wojennego kierował Niezależną Spółdzielnią Wydawniczą I. Pod koniec lat 70. udostępniał swoje mieszkanie na wykłady Tomasza Burka w ramach Towarzystwa Kursów Naukowych, prowadził też bibliotekę wydawnictw niezależnych na Uniwersytecie Warszawskim (wspólnie z Wojciechem Borowikiem i Jackiem Czaputowiczem). W 1979 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od marca 1981 był pracownikiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W styczniu 1982 został internowany, następnie przeniesiono go do Instytutu Hematalogii w Warszawie, a ostatecznie w sierpniu 1982 został zwolniony.
Wraz z Jarosławem Markiewiczem w grudniu 1982 założył Wydawnictwo Przedświt. Został aresztowany w maju 1984 w czasie przewożenia książek, zwolniony na mocy amnestii w sierpniu 1984.
W latach 1989–2001 kontynuował działalność wydawnictwa Przedświt. W 1995, w głośnym proteście, zrezygnował z pracy w warszawskiej prokuraturze.
W latach 2014–2016 razem z Markiem Ławrynowiczem prowadził audycję literacką "Jak pisarz z pisarzem" w Radiu Wnet.
Od czerwca do listopada 2016 prowadził wraz z Katarzyną Wójcik cykliczny program literacki „Mistrz i Katarzyna” w radiowej Trójce.
Prowadzi stałą rubrykę recenzencką pt. "Mebluję głowę książkami" w portalu pisarze.pl.
Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 2005–2008 wiceprezes warszawskiego oddziału SPP, w latach 2008-2011 wiceprezes SPP. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Od 2016 jest członkiem jury Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.
Od października 2016 jest zastępcą kierownika redakcji literackiej Programu Drugiego Polskiego Radia.
Powieści: