W dzisiejszym świecie Wanda Traczyk-Stawska stał się tematem najwyższej wagi i zainteresowania szerokiego grona ludzi. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie w dziedzinie nauki czy wpływ na rozwój gospodarczy, Wanda Traczyk-Stawska zdołał przyciągnąć uwagę i debatę ekspertów, profesjonalistów i obywateli na całym świecie. W całej historii Wanda Traczyk-Stawska odegrał kluczową rolę w ewolucji różnych aspektów życia ludzkiego, a jego badanie i zrozumienie są niezbędne, aby stawić czoła wyzwaniom i możliwościom, które pojawiają się dzisiaj. W tym artykule szczegółowo zbadamy wpływ, znaczenie i implikacje Wanda Traczyk-Stawska, analizując jego różne aspekty i oferując globalny pogląd na jego znaczenie we współczesnym świecie.
Wanda Traczyk-Stawska podpisująca książkę Błyskawica w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy (2022)Z Michałem Wójcikiem podczas XXX Targów Książki Historycznej w Warszawie (2022)Wanda Traczyk-Stawska podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego pod pomnikiem Polegli Niepokonani w Warszawie (2014)Wanda Traczyk-Stawska podczas warty honorowej przed tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy Oddziałów Osłonowych Wojskowych Zakładów Wydawniczych (WZW) Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie (2023)
Jest córką Szczepana i Bronisławy[1]. Uczęszczała do Szkoły Powszechnej nr 65 przy ul. Białołęckiej 36 (obecnie ul. Bartnicza 2) na Bródnie, skąd po trzech latach przeniosła się do szkoły nr 33 przy ul. Grottgera 22 na Mokotowie[2]. Tam należała do 42. Drużyny Harcerskiej im. Żwirki i Wigury[3][4]. Przed wojną mieszkała z rodziną przy ul. Dolnej[3].
W czasie okupacji niemieckiej od 1942 roku działała w konspiracji niepodległościowej. Jako członek Szarych Szeregów brała udział w małym sabotażu oraz w akcji „N”. M.in. dostarczała konfidentom listy ostrzegające, że w przypadku niezaprzestania działalności zostaną wykonane na nich wyroki śmierci[5].
W 1951 poślubiła starszego o trzy lata więźnia norweskiego obozu koncentracyjnego z czasów II wojny światowej. Ma syna i córkę, oboje są muzykami[10].
Doczekała się cztech wnucząt i jednego prawnuka[24]. W listopadzie 2023 zamieszkała na stałe w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Warszawie. Samodzielnie porusza się przy pomocy balkonika, czyli specjalnego chodzika pomagającego jej w przemieszczaniu się[25][26].
Upamiętnienia
Jest bohaterką filmów dokumentalnych Portret żołnierza (Portrait of a Soldier) z 2015[27] i Wanda. Ostatnia z oddziału z 2024[28].
Nagroda „Korony Równości” w kategorii „Zaangażowanie społeczne” przyznana w plebiscycie Kampanii Przeciw Homofobii za zaangażowanie w walkę o równe prawa dla społeczności LGBT (2020)[42][43][44]
↑Maciej Janaszek-Seydlitz: Historia zapomnianego cmentarza. Warszawa: Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy AK, 2014, s. 57.
↑Piotr Rozwadowski (red.): Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego. Tom 6. Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona i Fundacja „Warszawa Walczy 1939-1945”, 2004, s. 591. ISBN 83-11-09586-8.
↑ abTomasz Urzykowski. Nie pozwolili jej odwiedzić protestujących. „Gazeta Wyborcza”, s. 2, 12–13 maja 2018.
↑ abŻycie jest piękne, mimo wszystko. Wanda Traczyk-Stawska, psycholog, żołnierz AK. „Rzeczpospolita Plus Minus”, s. 37, 6–7 kwietnia 2019.