Wang Anshi

W dzisiejszym świecie Wang Anshi stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu dużej liczby osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na różne aspekty życia codziennego, Wang Anshi przyciągnął uwagę szerokiego grona odbiorców. Od swoich początków po obecną ewolucję Wang Anshi nadal wywołuje debaty, refleksje i głębokie analizy. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Wang Anshi, aby zagłębić się w jego znaczenie i lepiej zrozumieć jego wpływ na współczesny świat.

Wang Anshi
Ilustracja
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone

王安石

Pismo tradycyjne

王安石

Hanyu pinyin

Wáng Ānshí

Wade-Giles

Wang An-shih

Wymowa (IPA)

Wang Anshi (ur. 18 grudnia 1021, zm. 21 maja 1086) – chiński urzędnik i reformator z czasów dynastii Song. Był także pisarzem, filozofem i teoretykiem literatury.

W 1069 roku został powołany na doradcę cesarza Shenzonga, a w latach 1070–1074 i 1075–1076 pełnił funkcję pierwszego ministra. Podczas sprawowania urzędu Wang wystąpił z projektem radykalnych reform społeczno-gospodarczych. Postulował ograniczenie wielkiej prywatnej własności gruntów i wprowadzenie kredytów dla chłopów. Był zwolennikiem kontroli wymiaru podatków, cen i handlu; w każdej wsi miała obowiązywać wspólna odpowiedzialność finansowa. Z inicjatywy Wanga wdrożono system baojia. Propozycje Wang Anshi spotkały się ze zdecydowanym oporem konserwatywnej, konfucjańskiej elity społeczeństwa, m.in. Sima Guanga, Su Dongpo i Ouyang Xiu. Wang został zdymisjonowany, a reformy ostatecznie zarzucono po śmierci cesarza Shenzonga w 1085 roku.

Do zaproponowanych przez Wang Anshi reform powrócono w 1094 roku, wprowadzając je jednak tylko połowicznie, zaniedbując przede wszystkim ich wymiar społeczny.

Bibliografia

  • Encyklopedia historyczna świata. Tom IV. Kraków: Wydawnictwo Opres, 2000. ISBN 83-85909-48-6.