Wielka Jaworowa Turnia

W dzisiejszym świecie Wielka Jaworowa Turnia stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu różnych osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na różne aspekty życia codziennego, Wielka Jaworowa Turnia jest tematem, którego nie możemy zignorować. Na przestrzeni dziejów Wielka Jaworowa Turnia odgrywał fundamentalną rolę w rozwoju ludzkości, a jego znaczenie jest nadal widoczne. W tym artykule będziemy dalej badać wpływ Wielka Jaworowa Turnia i jego znaczenie we współczesnym świecie, analizując różne perspektywy i aspekty związane z tym bardzo istotnym tematem.

Wielka Jaworowa Turnia
Ilustracja
Wielka Jaworowa Turnia (wśród podpisanych obiektów)
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Tatry, Karpaty

Wysokość

2291 m n.p.m.

Pierwsze wejście

27 sierpnia 1905
Roman Kordys i Jerzy Maślanka

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, blisko centrum po prawej na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wielka Jaworowa Turnia”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wielka Jaworowa Turnia”
Ziemia49°11′12″N 20°09′30″E/49,186667 20,158333

Wielka Jaworowa Turnia (słow. Veľká Javorova veža, niem. II. Südöstlicher Javorovaturm, węg. II. Délkeleti Javorovatorony) – wybitna turnia o wysokości 2291 m n.p.m. znajdująca się w słowackich Tatrach Wysokich. Leży w Jaworowej Grani odchodzącej na północny zachód od zwornikowego wierzchołka Małego Jaworowego Szczytu. Od Zadniej Jaworowej Turni oddzielona jest Wyżnią Ryglową Przełęczą, a od Pośredniej Jaworowej TurniRyglową Przełęczą.

Jest jednym z najwyższych obiektów w grani Jaworowych Turni, choć nazwa nieco mylnie oddaje jej wysokość. Zadnia Jaworowa Turnia jest wyższa od niej o ok. 44 m. Podobnie jak inne Jaworowe Turnie nie jest dostępna dla turystów, dlatego też nie prowadzą na nią żadne znakowane szlaki turystyczne.

W nazewnictwie niemieckim i węgierskim Wielka i Zadnia Jaworowa Turnia mają takie same nazwy. Różnią się jedynie cyfrą rzymską przed nazwą. W przypadku Wielkiej Jaworowej Turni jest to cyfra II.

Historia

Pierwsze wejścia turystyczne:

Bibliografia

  • Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XV. Mały Jaworowy Szczyt – Szeroka Jaworzyńska. Warszawa: Sport i Turystyka, 1972.