W tym artykule szczegółowo przeanalizujemy Wikipedia:Wikipedia bez barier 2021, badając jego różne aspekty i możliwe implikacje. Wikipedia:Wikipedia bez barier 2021 to temat, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób, a jego znaczenia i wpływu nie można lekceważyć. Na tych stronach będziemy badać Wikipedia:Wikipedia bez barier 2021 z różnych perspektyw, od jego początków po dzień dzisiejszy, łącznie z jego możliwymi przyszłymi ewolucjami. Zajmiemy się zarówno jego najbardziej pozytywnymi aspektami, jak i wyzwaniami, jakie stwarza, aby zaoferować pełny i zrównoważony pogląd na Wikipedia:Wikipedia bez barier 2021. Mamy nadzieję, że niniejsza analiza przyczyni się do wzbogacenia wiedzy na ten temat i zainspiruje do konstruktywnej debaty na ten temat.
Wikipedia bez barier to akcja edycyjna Stowarzyszenia Wikimedia Polska, która ma celu zwiększenie dostępności zbiorów Wikipedii dla osób niewidomych i niedowidzących. Największe źródło wiedzy musi być inkluzywne i dostosowane do potrzeb każdego użytkownika i użytkowniczki. Pragniemy, aby dostęp do wiedzy nigdy nie był ograniczony.
Chcemy szerzyć świadomość i rozbudowywać nasze zasoby artykułów o te poświęcone niepełnosprawności. Wierzymy, że edukacja jest kluczem do budowania świata wolnego od uprzedzeń i wykluczenia, świata, który celebruje różnorodność i docenia jej moc.
Wiele haseł Wikipedii o dostępności wymaga dopracowania i uzupełnienia, z tego też względu zachęcamy Was do ich edytowania! W ramach projektu chcemy się skupić na dodawaniu opisów alternatywnych do grafik w Wikipedii, aby osoby z niepełnosprawnościami wzroku, korzystające z oprogramowania wspomagającego, które przekształca tekst na mowę bądź alfabet Braille’a, mogły poznać treści wizualne największej encyklopedii świata.
Akcja trwała od 3 grudnia 2021 do 30 stycznia 2022 roku.