Wiktoria Badeńska

W świecie Wiktoria Badeńska istnieje bogactwo informacji i opinii, które mogą być przytłaczające dla osób pragnących lepiej zrozumieć ten temat. Z różnych perspektyw i podejść, Wiktoria Badeńska był przedmiotem debaty i dyskusji na przestrzeni dziejów, a jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie nadal jest tematem bardzo interesującym. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Wiktoria Badeńska, aby zaoferować pełną i wzbogacającą wizję tego bardzo istotnego tematu. Od jego powstania po dzisiejszy wpływ – wyruszymy w podróż odkrywczą, aby lepiej zrozumieć Wiktoria Badeńska i jego związek z otaczającym nas światem.

Wiktoria Badeńska
Ilustracja
ilustracja herbu
podpis
Królowa Szwecji
Okres

od 1907
do 1930

Jako żona

Gustawa V

Poprzedniczka

Zofia Wilhelmina Nassau

Następczyni

Ludwika Mountbatten

Dane biograficzne
Dynastia

badeńska

Data urodzenia

7 sierpnia 1862

Data śmierci

4 kwietnia 1930

Ojciec

Fryderyk I Badeński

Matka

Ludwika Maria Hohenzollern

Dzieci

Gustaw VI Adolf
Wilhelm Bernadotte
Eryk Bernadotte

Odznaczenia
Order Królewski Serafinów (Szwecja) Dama Orderu Królowej Marii Luizy (Hiszpania)

Wiktoria Badeńska, właśc. Sophia Maria Victoria (ur. 7 sierpnia 1862 w Karlsruhe, zm. 4 kwietnia 1930 w Rzymie) – królowa Szwecji, żona Gustawa V.

Życiorys

Miała duży wpływ na swojego męża i jego proniemieckie sympatie. Jako jedna z pierwszych szwedzkich królowych otrzymała prawo noszenia Królewskiego Orderu Serafinów.

Rodzina

Przodkowie

Wiktoria była córką Fryderyka I, wielkiego księcia badeńskiego w latach 1856–1907 i jego żony Ludwiki Marii, księżniczki pruskiej.

Jej dziadkami ze strony ojca byli: wielki książę Badenii Leopold oraz jego żona Zofia Wilhelmina Oldenburg, córka króla szwedzkiego Gustawa IV Adolfa. Rodzicami jej matki byli: król Prus Wilhelm I Hohenzollern oraz Augusta Sachsen-Weimar, księżniczka weimarska.

Małżeństwo

20 września 1881 Wiktoria poślubiła księcia Gustawa V, późniejszego króla Szwecji. 8 grudnia 1907 po śmierci swojego teścia Oskara II, została wraz z mężem koronowana w Storkyrkan – katedrze sztokholmskiej. Wiktoria i Gustaw V mieli trzech synów: