William Stanhope (1. hrabia Harrington)

Wygląd przypnij ukryj William Stanhope (1. hrabia Harrington)
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1690
Elvaston

Data i miejsce śmierci

8 grudnia 1756
Londyn

Ambasador brytyjski w Hiszpanii
Okres

od 1721
do 1727

Lord przewodniczący Rady
Okres

od 1742
do 1745

Poprzednik

Spencer Compton

Następca

Lionel Sackville

William Stanhope, 1. hrabia Harrington (ur. 1690, zm. 8 grudnia 1756 w Londynie) – brytyjski arystokrata, polityk i dyplomata.

Życiorys

Kariera w dyplomacji

Jego ojcem był John Stanhope of Elvaston, bratem zaś Charles Stanhope (16731760), aktywny polityk za panowania Jerzego I Hanowerskiego. Przodek Williama John Stanhope (zm. 1638), był bratem przyrodnim Philipa Stanhope’a, 1. hrabiego Chesterfield. Kształcony w Eton College, William Stanhope zaciągnął się do armii podczas wojny o sukcesję hiszpańską, lecz szybko zajął się dyplomacją jako reprezentant Wielkiej Brytanii w Madrycie (17171718, w randze ambasadora) i Turynie (17181719, jako poseł).

Gdy w roku 1720 podpisano pokój między Hiszpanią a Wielką Brytanią, Stanhope został brytyjskim ambasadorem w Hiszpanii, gdzie działał do marca 1727 r., budując sobie dobry wizerunek jako specjalista od trudnych spraw międzynarodowych.

W kwietniu 1726 roku w ambasadzie brytyjskiej w Madrycie schronił się minister w niełasce Juan Guillermo Ripperdá. Stanhope zapytał go czy jest podejrzany o jakieś przestępstwo, na co Ripperda odpowiedział, iż boi się jedynie ataku tłumu. Stanhope pozwolił mu na razie zostać w ambasadzie, po czym wystarał się o audiencję u króla Filipa, który pochwalił postępowanie dyplomaty. Kazał mu jedynie obiecać, że nie pozwoli Ripperdzie uciec. Jednak nieco później Rada Kastylii (Consejo de Castilla) uznała, że Ropperda dopuścił się „obrazy majestatu”, i że wyprowadzenie go siłą z ambasady nie będzie sprzeczne z prawem narodów. Uczynił to nazajutrz alkad (alcalde – burmistrz) Madrytu w asyście 60 gwardzistów. Wywiązała się korespondencja, w której strona brytyjska nie zaprzeczyła prawomocności zatrzymania, lecz uchybiono ambasadorowi wywlekając ministra z ambasady, bez wystosowania prośby do Brytyjczyka o wydanie go. Już w XVII wieku obowiązywał w Hiszpanii zakaz poszukiwania azylu w innych miejscach niż sakralne, który to zapis skopiowali Portugalczycy w połowie XVIII wieku. Ripperda został zaaresztowany i zamknięty w zamku w Segowii, z którego zresztą dwa lata potem zbiegł.

W 1729 uczestniczył w rozmowach, które uwieńczył Traktat Sewilski między Francją, Hiszpanią i Wielką Brytanią. Za te zasługi uczyniono go baronem Harrington w styczniu 1730.

Kariera polityczna

Od 1715 Stanhope zasiadał w brytyjskiej Izbie Gmin jako reprezentant okręgu Derby. Okręg ten reprezentował do 1722 r. W 1727 został deputowanym z okręgu Steyning, ale jeszcze w tym samym roku uzyskał mandat z okręgu Derby, który piastował do momentu swojej kreacji na para Wielkiej Brytanii w 1730 r. W latach 17271730 był wiceszambelanem Dworu Królewskiego.

Jeszcze w 1730 został mianowany ministrem północnego departamentu, a jego przełożonym był tylko sir Robert Walpole. Stanhope zastąpił na tym stanowisku szwagra Walpole’a lorda Townshenda. Stanhope i Jerzy II Hanowerski chcieli pomóc cesarzowi Karolowi VI przeciw Francuzom, podczas gdy Robert Walpole. Harrington pozostał na stanowisku ministra aż do upadku Walpole’a w roku 1742, kiedy to otrzymał tytuły hrabiego Harrington i wicehrabiego Petersham, oraz został przeniesiony na urząd Lorda Przewodniczącego Rady.

W 1744 r. Harrington powrócił na stanowisko ministra północnego departamentu. Wkrótce utracił jednak łaski królewskiego, co spowodowało, że w październiku 1746 r. zrezygnował ze stanowiska i wyjechał do Irlandii, gdzie został Lordem Namiestnikiem. Piastował to stanowisko do 1751 r.

Rodzina

Około 1718 r. poślubił Anne Griffith (zm. 18 grudnia 1719), córkę pułkownika Edwarda Griffitha i Elizabeth Lawrence, córki Thomasa Lawrence’a. William i Anne mieli razem dwóch synów:

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Ambasadorowie Wielkiej Brytanii w Hiszpanii
Wiceszambelanowie Dworu Królewskiego

Wielka Brytania

Ministrowie północnego departamentu

Lordowie przewodniczący Rady
XVI wiek
XVII wiek
XVIII wiek
XIX wiek
XX wiek
XXI wiek

Wielka Brytania

Drugi gabinet Roberta Walpole’a (1730–1742)
W dniu powstania
Późniejsi członkowie gabinetu

Gabinet lorda Wilmingtona (1742–1743)
W dniu powstania
Późniejsi członkowie gabinetu

Pierwszy gabinet Henry’ego Pelhama (1743–1746)
W dniu powstania
Późniejsi członkowie gabinetu

Wiceszambelanowie Dworu Królewskiego

Wielka Brytania

Lordowie namiestnicy Irlandii

Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa: