Wincenty Kasprzycki (malarz)

Dzisiaj zajmiemy się bardzo ważnym tematem Wincenty Kasprzycki (malarz), który stał się istotny w różnych aspektach życia codziennego. Kwestia ta wzbudziła zainteresowanie wielu osób i wywołała intensywną debatę w całym społeczeństwie. Wincenty Kasprzycki (malarz) to temat będący przedmiotem badań, refleksji i analiz ekspertów z różnych dziedzin, którzy poświęcili czas i wysiłek na zrozumienie jego implikacji i konsekwencji. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom Wincenty Kasprzycki (malarz), zbadamy jego wpływ w różnych obszarach i omówimy możliwe rozwiązania lub podejścia do skutecznego rozwiązania tego problemu.

Wincenty Kasprzycki
Ilustracja
Wystawa sztuk pięknych w Warszawie w 1828 roku. Wincenty Kasprzycki siedzi po prawej, na pierwszym planie
Data urodzenia

1802

Data i miejsce śmierci

27 maja 1849
Warszawa

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Wincenty Kasprzycki (ur. 1802, zm. 27 maja 1849 w Warszawie) – polski malarz pejzażysta i litograf.

Studia odbył w Warszawie (Królewski Uniwersytet Warszawski) i Wilnie (Cesarski Uniwersytet Wileński u Jana Rustema)[1]. Specjalizował się w pejzażach i wedutach między innymi Warszawy, Wilanowa, Natolina, Morysina, Gucina. Portrety małżeństwa Puchałów, Wojciecha Piaseckiego i innych ożywionych sztafażem. Malował też widoki wnętrz, między innymi Wystawa sztuk pięknych w Warszawie w 1828 roku.

Obrazy Wincentego Kasprzyckiego znajdują się w Galerii w Wilanowie, Galerii Mielżyńskich w Poznaniu i Muzeum Książąt Lubomirskich. Litografował głównie portrety. Jego prawnuk Wincenty Kasprzycki (1906–65), był polskim rzeźbiarzem.

Przypisy

  1. Jerzy Malinowski, Malarstwo polskie XIX wieku, Warszawa: Wydawnictwo DiG, 2003, ISBN 83-7181-290-6, OCLC 54704215.

Linki zewnętrzne