Wissarion (Ljubiša)

Obecnie Wissarion (Ljubiša) stał się tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i znaczeniem w dzisiejszym społeczeństwie. Coraz więcej osób szuka informacji na temat Wissarion (Ljubiša) i jego wpływu w różnych obszarach. Od polityki po technologię, Wissarion (Ljubiša) okazał się decydującym czynnikiem, który przykuł uwagę specjalistów, ekspertów i ogółu społeczeństwa. Artykuł ten ma na celu analizę i zgłębienie znaczenia i zakresu Wissarion (Ljubiša), a także jego wpływu na nasze życie. Idąc tym tropem, zbadamy różne aspekty Wissarion (Ljubiša) i jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

Wissarion
Vasilije Ljubiša
Metropolita Czarnogóry i Przymorza
Ilustracja
Kraj działania

Czarnogóra

Data i miejsce urodzenia

14 stycznia 1823
Sveti Stefan

Data i miejsce śmierci

14 kwietnia 1884
Cetynia

Metropolita Czarnogóry i Przymorza
Okres sprawowania

1882–1884

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Metropolia Czarnogóry

Śluby zakonne

przed 1878

Chirotonia biskupia

8 lipca 1878

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

8 lipca 1878

Miejscowość

Cetynia

Miejsce

Monaster Narodzenia Matki Bożej

Konsekrator

Hilarion (Roganović)

Współkonsekratorzy

Gerazym (Petrović)

Wissarion, imię świeckie Vasilije Ljubiša[1] (ur. 14 stycznia 1823 w Sveti Stefan, zm. 14 kwietnia 1884 w Cetyni) – serbski biskup prawosławny, metropolita czarnogórski w latach 1882–1884.

Życiorys

W młodości pracował jako nauczyciel w szkołach przy klasztorach Praskvica, Reževići oraz Savina, następnie wykonywał tę samą pracę w Peraście[2]. Przed wyborem na metropolitę czarnogórskiego był ordynariuszem eparchii zahumsko–raszkiej[2].

Urząd metropolity czarnogórskiego objął po śmierci metropolity Hilariona, nominowany osobiście przez księcia czarnogórskiego Mikołaja. Obowiązki hierarchy duchownego łączył z obowiązkami zastępcy ministra oświaty i spraw kościelnych[2]. Wprowadził w metropolii czarnogórskiej obowiązek trzykrotnych zapowiedzi przed sakramentem małżeństwa, przez co zamierzał zwalczać małżeństwa dokonywane bez zgody rodzin, małżeństwa chrześniaków z rodzicami chrzestnymi lub związki blisko spokrewnionych ze sobą osób[2].

Zmarł 14 kwietnia 1884 w Cetyni[1] i został pochowany w Cetyni przed książęcą cerkwią[2].

Przypisy