Witold Sobotkowski

W tym artykule zajmiemy się tematem Witold Sobotkowski w sposób wyczerpujący i szczegółowy. Witold Sobotkowski to temat, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób, a jego znaczenie i wpływ na społeczeństwo jest niezaprzeczalny. W tym artykule przeanalizujemy różne aspekty związane ze Witold Sobotkowski, od jego pochodzenia i ewolucji po dzisiejsze implikacje. Ponadto zbadamy różne opinie i perspektywy na temat Witold Sobotkowski, aby zaoferować naszym czytelnikom szeroką i kompletną wizję tego bardzo istotnego tematu. Bez wątpienia Witold Sobotkowski to temat zasługujący na dokładne zbadanie i mamy nadzieję, że ten artykuł będzie pouczającym i pouczającym przewodnikiem dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat Witold Sobotkowski.

Witold Sobotkowski
Data i miejsce urodzenia

25 maja 1921
Moskwa

Data i miejsce śmierci

28 lipca 2007
Warszawa

Obywatelstwo

Polska

Tytuł szachowy

kandydat na mistrza

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi Krzyż Armii Krajowej Krzyż Pamiątkowy Akcji „Burza”
Witold Sobotkowski
Państwo

 Polska

Tytuł PZBS

Arcymistrz

Profil zawodnika: WBF EBL PZBS
Grób Witolda Sobótkowskiego na cmentarzu Powązkowskim

Witold Sobotkowski (ur. 25 maja 1921 w Moskwie, zm. 28 lipca 2007 w Warszawie) – polski ekspert w zakresie energetyki, docent magister inżynierii, brydżysta i szachista. Autor publikacji i opracowań naukowych.

Życiorys

Absolwent Liceum im. Zygmunta Augusta w Wilnie. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Okręgu Wileńskiego AK. Po zakończeniu działań wojennych był pracownikiem naukowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, oraz pracownikiem Energopomiaru-Gliwice i Instytutu Energetyki Warszawa. Dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej w Łodzi i dziekan Politechniki w Lubumbashi-Zair.

Był brydżowym arcymistrzem, natomiast jako szachista osiągnął poziom kandydata na mistrza. Największe sukcesy brydżowe: Dwukrotne Mistrzostwo Polski Par (1961 i 1962, z Jerzym Wołosewiczem). Indywidualne Mistrzostwo Polski (1962), Drużynowe Mistrzostwo Polski (1959, w "Chemiku" Gliwice), II Wicemistrzostwo Polski w drużynach "Chemik" Gliwice (1958), "Legion Markietanka" Warszawa (1961) i MKT Łódź (1972). W 1955 r. zdobył w barwach AZS Gliwice złoty medal drużynowych mistrzostw Polski w szachach[1].

Zmarł 28 lipca 2007 r., w Warszawie, został pochowany 2 sierpnia na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera 94-2-23)[2].

Odznaczenia

Przypisy

Bibliografia

  • Nekrologi "Gazeta Wyborcza" 1 sierpnia 2007
  • Wywiad "Świat Brydża" nr 2, luty 2003

Linki zewnętrzne