Obecnie Drużynowe mistrzostwa Polski w szachach stał się tematem ogólnego zainteresowania, który przyciągnął uwagę szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie, wpływ na kulturę popularną, czy też znaczenie na polu akademickim i naukowym, Drużynowe mistrzostwa Polski w szachach pozycjonuje się jako kluczowy temat współczesnego dyskursu. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Drużynowe mistrzostwa Polski w szachach, analizując jego wpływ w różnych obszarach i badając jego znaczenie w dzisiejszym świecie. Od jego powstania po ewolucję w czasie, zagłębimy się w złożoność Drużynowe mistrzostwa Polski w szachach, aby zrozumieć jego znaczenie i zasięg w dzisiejszym społeczeństwie.
Drużynowe mistrzostwa Polski w szachach – rozgrywki mające na celu wyłonienie najlepszej szachowej drużyny klubowej w Polsce. Mistrzem kraju zostaje zespół, który wygra najwyższą klasę rozgrywek, ekstraligę szachową (wcześniej, do roku 2001, nazywaną I ligą szachową). Rozróżnia się trzy ligi ogólnopolskie (ekstraliga, I liga i II liga) oraz ligi okręgowe (III liga, A-klasa, B-klasa, itd).
Pierwsze mistrzostwa Polski rozegrano w roku 1929. Do roku 1948 w mistrzostwach startowały reprezentacje województw, a od roku 1949 – klubów. Zasady rozgrywania mistrzostw zmieniały się bardzo często: początkowo drużyny stanowili tylko seniorzy, z biegiem lat wprowadzono do zespołów seniorkę i juniora. Od roku 1981 podstawowy skład drużyn jest niezmienny – stanowi go najwyżej pięciu zawodników (szachownice I – V) i przynajmniej jedna zawodniczka (szachownica VI). Kobiety mogą również startować na szachownicach męskich. Każda z drużyn może także posiadać nieograniczoną liczbę zawodników rezerwowych.
Prawie wszystkie turnieje rozegrano systemem kołowym, najczęściej z udziałem 10-12 zespołów. Tylko dwukrotnie (w latach 1990–1991) zastosowano system szwajcarski, z tym że w roku 1990 o pozycjach medalowych decydowały jeszcze mecze barażowe. Pięciokrotnie w historii drużynowych mistrzostw Polski ligę rozegrano systemem dojazdowym. W pozostałych latach obowiązywał system skoszarowany. W 2011 r. mistrzostwa rozegrano systemem 3 zjazdów.
W 2008 r. rozegrano we Wrocławiu pierwsze mistrzostwa w konkurencji kobiet. Drużyny wystąpiły w składach czteroosobowych (plus 1 rezerwowa).