Woluntaryzm (myśl polityczna)

W tym artykule zagłębimy się w temat Woluntaryzm (myśl polityczna), temat, który w ostatnim czasie wzbudził zainteresowanie i dyskusję. _Var1 zyskał na znaczeniu ze względu na swój wpływ na różne obszary, od polityki po naukę, w tym kulturę i społeczeństwo w ogóle. W tym artykule przeanalizujemy różne perspektywy istniejące na Woluntaryzm (myśl polityczna), oferując pełny i obiektywny przegląd, który pozwoli czytelnikowi wyrobić sobie świadomą opinię na ten temat. Dodatkowo zbadamy pochodzenie i ewolucję Woluntaryzm (myśl polityczna), a także jego znaczenie w bieżącym kontekście. Bez wątpienia Woluntaryzm (myśl polityczna) stanowi temat o ogromnym znaczeniu, który zasługuje na ostrożne i obiektywne potraktowanie, i właśnie celem tego artykułu jest przedstawienie pełnej i szczegółowej wizji tego tematu, który jest dziś tak aktualny.

Nieoficjalny symbol woluntaryzmu, będąc stylizowaną wersją litery V

Woluntaryzm (ang. Voluntaryism) – ideologia polityczna powiązana z libertarianizmem oraz liberalizmem klasycznym, sformułowana głównie przez angielskiego myśliciela i polityka Auberona Herberta. Jest uważaną za ideologię przodkową anarchokapitalizmu[1].

Historia

Woluntaryzm był sformułowany przez Auberona Herberta na podstawie filozofii politycznej Herberta Spencera[1]. Określenie woluntaryzm był później przystosowany przez różne grupy libertariańskie, w tym stronę internetową Voluntaryist.com.[2]

Angielski ekonomista oraz liberalny socjalista John Atkinson Hobson był historycznym krytykiem woluntaryzmu, nazywając go „anarchizmem bogatego”[3].

Przypisy

  1. a b Hoppe: Bibliografia anarchokapitalizmu opatrzona komentarzem , mises.pl, 14 grudnia 2015 (pol.).
  2. The Voluntaryist – , voluntaryist.com (ang.).
  3. n, Voluntaryism: The Political Thought of Auberon Herbert , Mises Institute, 30 lipca 2014 (ang.).

Linki zewnętrzne