Wuwang

W dzisiejszym świecie Wuwang stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum populacji. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, gospodarkę czy kulturę, Wuwang stał się dziś centralnym punktem debaty i refleksji. Jej implikacje i konsekwencje obejmują różne obszary, od polityki po technologię, w tym edukację i środowisko. W tym artykule zbadamy różne aspekty Wuwang i przeanalizujemy jego wpływ na świat, w którym żyjemy.

Wuwang
Ilustracja
władca Chin
Okres

od 1046 p.n.e.
do 1043 p.n.e.

Poprzednik

Di Xin

Następca

Chengwang

Dane biograficzne
Dynastia

dynastia Zhou

Data śmierci

1043 p.n.e.

Ojciec

Wen

Matka

Tai Si

Żona

Yi Jiang

Dzieci

Chengwang
Shu Yu
Daji

Król Wu z Dynastii Zhou (chiń. 周武王) – pierwszy władca z dynastii Zhou. Różne źródła podają, że zmarł w wieku 93, 54 lub 43 lat. Jego bratem był książę Zhou, a ojcem protoplasta dynastiiWen.

Życiorys

Po wstąpieniu na tron zrealizował ostatnią wolę swojego ojca, pokonał dynastię Shang. Król otaczał się mądrymi urzędnikami, a władza Zhou stawała się coraz silniejsza. W 1048 roku p.n.e. zaprosił na spotkanie okolicznych przywódców. Na spotkanie przybyło ponad 800 z nich. W roku 1046 p.n.e., widząc kryzys panującej dynastii, przypuścił wraz z innymi książętami atak rozgramiając armię Shang pod Muye. Na wieść o tym ostatni władca z dynastii Shang Di Xin, podpalił swój pałac, i zginął w płomieniach. Po tym zwycięstwie nowy król ustanowił wiele księstw, w których władali jego generałowie i bracia. Zmarł w 1043 roku p.n.e. Jego następcą został jego syn, Chengwang.

Bibliografia

  • Witold Rodziński, Historia Chin, Wrocław: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich Wydawnictwo, 1974, s. 32–36, ISBN 83-04-03821-8, OCLC 10317304 .