W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Wydmuchrzyca, analizując jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo i jego znaczenie w różnych kontekstach. Od czasu pojawienia się Wydmuchrzyca wywołuje ciągłą debatę wśród ekspertów i ogółu społeczeństwa, którzy starają się zrozumieć jego znaczenie w życiu codziennym. Z biegiem lat Wydmuchrzyca ewoluował i nabrał nowych znaczeń, co doprowadziło do wzrostu zainteresowania badaczy i uczonych tym tematem. W tym sensie ten artykuł ma na celu przedstawienie kompleksowego spojrzenia na Wydmuchrzyca, odniesienie się do różnych podejść i dostarczenie cennych informacji osobom zainteresowanym poszerzaniem swojej wiedzy na ten temat.
Wydmuchrzyca (Leymus Hochst.) – rodzaj roślin z rodziny wiechlinowatych. Obejmuje 55 gatunków występujących w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej[5][4], jeden gatunek występuje także w Argentynie i Chile w Ameryce Południowej[4][6]. Gatunkiem typowym i zarazem jedynym przedstawicielem rodzaju w Europie Środkowej i w Polsce jest wydmuchrzyca piaskowaLeymus arenarius[7].
Rośliny te występują na stepach i wydmach, często na siedliskach zasolonych lub alkalicznych. Wykorzystywane są do umacniania piasków. Wydmuchrzyca piaskowa wykorzystywana jest w Japonii do wyrobu sznurów, mat i papieru. Gatunki północnoamerykańskie stosowane są jako źródło włókien, ziarna i rośliny lecznicze[6].
Morfologia
Pokrój
Trawy wieloletnie, zwykle kłączowe, o źdźbłach prosto wzniesionych[5].
Pochwy liściowe rozcięte niemal do nasady. Języczek liściowy błoniasty. Blaszki liściowe u nasady z uszkami lancetowatymi lub półksiężycowatymi. Blaszki często zwijające się, rzadziej płasko rozpostarte, często sztywne, szorstkie i sine[5].
Zebrane po 3–7 (rzadko jest ich mniej, czasem 1) w kłoski, które są siedzące i wyrastają po 2–3 (rzadziej pojedynczo lub w większej liczbie, do 6) z węzłów kwiatostanu złożonego mającego postać równowąskiego, czasem podługowato-jajowatego kłosa. Plewy są równowąskie do lancetowatych, z 1–3 żyłkami, zwykle nie wystającymi, z kilem lub bez, na szczycie zaostrzone lub z krótką ością. Plewka dolna ma 3–7 żyłek, jest zaostrzona, czasem z krótką ością. Ziarniak przylegający do plewki[5].
Systematyka
Pozycja systematyczna
Rodzaj z rodziny wiechlinowatychPoaceae z podrodziny Pooideae i plemienia Triticeae[8]. W niektórych ujęciach włączany jest tu rodzaj jęczmieniecHordelymus[6]. W szerokim ujęciu rodzaju perzElymus włączane są do niego i Leymus i Hordelymus [9].
↑ZbigniewZ.MirekZbigniewZ. i inni, Vascular plants of Poland. An annotated checklist, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2020, s. 108, ISBN 978-83-62975-45-7.
↑Genus Leymus Hochst.. Germplasm Resources Information Network (GRIN-Taxonomy) . USDA, Agricultural Research Service, National Plant Germplasm System. .
↑MarianM.FalkowskiMarianM. (red.), Trawy polskie, wyd. 1, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1982, s. 215, ISBN 83-09-00593-8, OCLC10062340.
↑Wiesław Gawryś: Słownik roślin zielnych. Kraków: Officina botanica, 2008, s. 114. ISBN 978-83-925110-5-2.