Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka

Dziś Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka jest nadal aktualnym tematem i cieszy się dużym zainteresowaniem wielu ludzi na całym świecie. Jego znaczenie nie uległo zmianie w czasie, a jego wpływ rozciąga się na różne aspekty życia codziennego. Zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym, Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka odgrywa fundamentalną rolę w podejmowaniu decyzji i sposobie, w jaki współdziałamy z otoczeniem. Z tego powodu istotne jest pogłębienie wiedzy i zrozumienia Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, aby móc analizować jego implikacje i wpływ na naszą rzeczywistość. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i podejścia do Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, aby zaoferować wszechstronną i wzbogacającą wizję tego bardzo istotnego tematu.

Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka
Gastritis atrophica
Klasyfikacje
ICD-10

K29.4

Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka - przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka prowadzące do zaniku komórek okładzinowych żołądka i w konsekwencji ograniczenia wydzielania kwasu solnego oraz czynnika wewnętrznego (IF), niedoboru witaminy B12 i niedokrwistości megaloblastycznej. Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka może mieć podłoże autoimmunologiczne lub (najczęściej) związane być z zakażeniem Helicobacter pylori i w obydwu przypadkach zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu żołądka[1].

Przypisy

  1. M. Giannakis, SL. Chen, SM. Karam, L. Engstrand i inni. Helicobacter pylori evolution during progression from chronic atrophic gastritis to gastric cancer and its impact on gastric stem cells.. „Proc Natl Acad Sci U S A”. 105 (11), s. 4358-63, Mar 2008. DOI: 10.1073/pnas.0800668105. PMID: 18332421. 

Bibliografia

  • Andrzej Szczeklik (red.): Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005. ISBN 83-7430-031-0.