Zapalenie błony śluzowej żołądka

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Zapalenie błony śluzowej żołądka, zajmując się jego najważniejszymi i aktualnymi aspektami. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, poprzez różne podejścia i perspektywy, które rozwinęły się na przestrzeni czasu. Temat ten jest dziś niezwykle ważny, ponieważ wywołał szeroką debatę i refleksję w różnych obszarach, od polityki po kulturę, i wyznaczył punkt zwrotny w sposobie rozwiązywania różnych problemów. W trakcie tworzenia tego artykułu będziemy analizować różne aspekty Zapalenie błony śluzowej żołądka, zagłębiając się w jego implikacje i tworząc przestrzeń do krytycznej refleksji wokół tego zjawiska.

Zapalenie błony śluzowej żołądka
Gastritis
ilustracja
Klasyfikacje
ICD-10

K29.0

ICDO

M124.12

Zapalenie błony śluzowej żołądka, właściwie zapalenie żołądka[a] (łac. gastritis, od greckiego γαστήρ gaster, żołądek) – stan, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez różne czynniki etiologiczne wywołujące reakcję zapalną.

W 1990 wprowadzono klasyfikację zapaleń żołądka opartą na systemie Sydney (początkowo kwestionowanym, głównie w Stanach Zjednoczonych, i poprawionym w 1994)[1], który wyróżniał:

Niektórzy autorzy terminu „zapalenie żołądka” (gastritis) używają jedynie w odniesieniu do rzeczywistych stanów zapalnych (infekcyjnych lub immunologicznych), natomiast do innych stosują określenie „gastropatia”.

Uwagi

  1. ze względu na rzadko występujące ograniczenie stanu zapalnego jedynie do błony śluzowej

Przypisy

  1. M. Stolte, A. Meining. The updated Sydney system: classification and grading of gastritis as the basis of diagnosis and treatment. „Can J Gastroenterol”. 15 (9), s. 591–598, wrzesień 2001. PMID: 11573102. 

Bibliografia